75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi - GeziBilen

75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi

75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi

Ankara şehrini en çok öne çıkaran konulardan bir tanesi de müzelerdir. Şehrin ilgi gören müzelerinden biri olan 75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında hizmet verir. Konum olarak Sıhhiye’de yer alan müze için Atatürk Lisesi’ne ait eski bir lojman kullanılır. MEB tarafından 1998 senesinde açılışı yapılan 75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi, bu anlamda bir ilktir. Geniş bir bahçe içinde yer alan müze binası tek katlıdır. Görece küçük bir müze olmasına rağmen envanter sayısı bakımından başarılıdır. 75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi, eğitim dünyasına ait pek çok materyal, fotoğraf, belge ve eşyayı bir araya getirir. Özellikle de MEB’e bağlı okulların geçmiş yıllardaki sınıf düzeninin bire bir canlandırılması beğeni toplar. Öğretmen ve öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği müze, dönem dönem belli okulları burada gruplar halinde ağırlar. Buranın aynı zamanda kendine has özel bir kütüphanesi bulunur. Müzeyle alakalı denetimler MEB tarafından düzenli olarak gerçekleştirilir. Müzeyi hafta içi saat 09:00 ve 17:00 saatleri arasında rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Dini ve resmi bayramlarda da burası kapalı kalır. Strazburg Caddesi üzerinde yer alan müzeye toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlamak mümkündür. 75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi ücretsiz olarak gezilebilir. Müzenin Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü iş planlarını yıllık olarak hazırlar ve yayınlar.

75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 06:54

  Geçmişte Atatürk Lisesi içerisinde bulunan, sonrasında taşınarak profesyonel bir müze haline gelmiş mekan. Cumhuriyet tarihine ait parçalar görebilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota