Van Kalesi

Van Kalesi

Van Kalesi

Kısa bir zaman yolcuğuna ne dersiniz? Düşünün şu an milattan önce 9’uncu yüzyıldayız… Mezopotamya’da yüzyıllar boyu hüküm sürmüş Urartu topraklarını arşınlıyor adımlarımız… Ve işte orda! 2 bin 700 yıllık tarihiyle sanki zamana meydan okurmuşçasına duruyor dimdik ayakta. Dünyanın ilk kaleden başkenti, Van Kalesi…. Peki bir kaleden başkent olur mu, olursa nasıl olur? Urartu Krallığı; Mezopotamya topraklarında yüzlerce yıl hakimiyet sürer. Başkentlerini genellikle toprak parçalarıyla değil, kalelerle belirlerler. Günümüzde Van şehri olan yerde ve çevresinde hüküm süren Urartuların Kralı I. Sarduri kesme taştan Van Kalesi’ni inşa ettirir. Yapımı 15 yıl süren kale tamamlandığında ülkenin başkenti ilan edilir. Kaleye ‘Çok güneş alan’ anlamına gelen ‘Tuşba’ ismi verilir. 20’nci yüzyılın sonlarına doğru İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi profesörlerinin başlattığı kazı çalışmalarında kaleyle beraber pek çok yapı daha gün yüzüne çıkartılır. Ana-Kız Açık Hava Mabedi, Sardur (Madır) Burcu, II. Sarduri’nin, Menua’nın ve I. Argişti’nin kaya mezarları bunlardan sadece başlıcalarıdır. Binlerce yıllık tarihe tanıklık eden Van Kalesi’nin Mezopotamya ve hemen aşağısındaki Kenan Bölgesi’nden esinlenişi, bugün bile çıplak gözle rahatça görülür.

Van KalesiVan Kalesi

Yorumlar

 • aslidemirr
  04.07.2022 08:33

  Van gölü kıyısında urantular tarfından insa edilmiş muhteşem kale. Zirveye çıkınca kuşbakışı olarak Van’ı Van gölünü rahatlıkla görebiliyorsunuz .

 • leylakorkmazz
  07.12.2022 06:48

  En güzel kalelerden biri olsa gerek. Kalenin büyüklüğü muazzam. Aşağıdaki alanda çoğu günümüze ulaşamayan bir çok eser yer alıyormuş.

 • fatmahnterr
  31.08.2022 06:13

  Türkiye'nin en güzel manzaralı en büyük ve yeşil alanı geniş kalesi bence. Her noktası insanı ayrı büyülüyor. Yöre kadınlarının doğada yenilebilir otları toplaması mi desem onların çocuklarının bana çiçek uzatması mi... Van insanını seviyorum her gelişimde ayrı bir yardımseverlik ile karşılaşıyorum. Kaleye çıkmak biraz zor olsa da değer...

 • QjVceDNp
  12.04.2022 19:41

  Urartuların başkenti de olan Doğu -batı yönünde uzanan, 1800 metre uzunluğunda ihtişamlı bir yapıdır Van Kalesi..Güney tarafinda eski Van şehri bulunan kalede kral mezarları, Urartu çivi yazıtları, analı kızlı denilen açık hava tapınağı ve kale üzerinde Kanuni Sultan Süleyman zamanından kaldığı rivayet edilen Süleyman han camii bulunmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler