Hoşap Hasan Bey Türbesi

Hoşap Hasan Bey Türbesi

Hoşap Hasan Bey Türbesi

Asimetrik bir plana sahip Hasan Bey Medresesi ile yan yana inşa edilen Hasan Bey Türbesi’nin inşası 1563’te tamamlanır. Hasan Bey’in oğlu Şir Bey tarafından Hoşap Kalesi eteklerine yapılan türbe, yanındaki sekiz odalı medreseyle adeta ahenk içerisindedir. Hoşap Hasan Bey Türbesi, iç aydınlatma için açılan üç pencere açıklığıyla adeta Hoşap Kalesi’nin sur dışında kalan bir gözetleme kulesini andırır. Külah formundaki kubbesiyle Selçuklu dönem mimarisinden esinlenilen türbe, erken Osmanlı mimari döneminden de izler taşır. 4,5 asırdır zamana meydan okurcasına varlığını koruyan Hoşap Hasan Bey Türbesi, açık kızıl ve krem taş renkleri itibariyle toprak ananın doğal oluşumu izlenimi uyandırır... Türbenin Hoşap Kalesi ile arasından araç yolu geçer. Bu nedenle ilk bakışta birbirinden bağımsız gibi görünürler. Ancak dikkatle incelendiğinde fark edilir ki her ne kadar yapılar arasında yüzyıllık fark varsa da bu iki yapı birbirini tamamlar.

Hoşap Hasan Bey TürbesiHoşap Hasan Bey TürbesiHoşap Hasan Bey TürbesiHoşap Hasan Bey Türbesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  02.11.2022 07:42

  Güzelsu Hoşap Bucak merkezde Van Hakkari kara yolunun hemen kenarında bucak girişinin kenarındaki mezarlık içinde yer alan yapılardan medrese, inşa yazıtına göre Haz Bey oğlu Hasan Bey tarafından 1563 yılında, türbe ise 1585 yılından sonra Hasan Bey oğlu Şir Bey tarafından inşa edilmiştir.

 • leylakorkmazz
  07.12.2022 07:25

  Güzelsu Hoşap Bucak merkezde Van Hakkari kara yolunun hemen kenarında bucak girişinin kenarındaki mezarlık içinde yer alan yapılardan.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler