Halime Hatun Kümbeti - GeziBilen

Halime Hatun Kümbeti

Halime Hatun Kümbeti

Halime Hatun Kümbeti, en önemli Türk kadınlarından birinin anıt mezarıdır. Buraya adını veren Halime Hatun, Selçuklu Sultanı Melik İzzeddin'in kızıdır. Tarihte benzerine çok az rastlanılır derecede önemli olan Halime Hatun’un Türk tarihinde de yeri büyüktür.

Türkler, kadınlara her zaman değer verir. Öyle ki hükümdar bir karar alırken yanında eşi yoksa hükümsüz sayılır. Türk kadını ata biner, ok atar, göç edildiğinde halkına yön gösterir ve hatta konaklayacakları yeri bile kendi seçer. Devlet erkanında da yadsınamayacak bir yer tutan Türk kadınlarının en önemlilerinden biridir Halime Hatun da…

Halime Hatun’un anıt mezarı; Mezopotamya’nın göbeğinde, Van’ın Gevaş ilçesinde yer alır. Hemen yanında Anadolu Selçuklu mezarını da barındıran bu kümbet, mimari açıdan evlatlarına sarılmış bir annenin tasviri şeklindedir. Melik İzzeddin tarafından yaptırılan kümbet, Ahlatlı Pehlivan’ın oğlu Esed’in eseridir. 12 köşeli bir gövdeye sahip eser, külah şeklinde bir çatıya sahiptir. Her köşesinde ayrı işlemeler olan yapıda geometrik yazılar, madalyon şekilleri ve bitki motiflerine rastlanır. Anadolu Selçuklu tarihine ışık tutan ve günümüze kadar hiç bozulmadan gelen neredeyse 7 asırlık bu eser, tüm muazzamlığıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Halime Hatun KümbetiHalime Hatun KümbetiHalime Hatun Kümbeti

Yorumlar

 • gunmemoli
  02.11.2022 08:01

  Fetih Suresinden ayetler yer alıyor yapıda. Gidip görülmeye değer..

 • leylakorkmazz
  07.12.2022 07:02

  Van Gevaş 'ta bulunan bu tarih kokan eser ve çevresindeki Selçuklu kabristanlığı hiç vakit geçirilmeden restora edilmelidir .

 • fatmahnterr
  31.08.2022 06:15

  Burayıda sevmiştim :) Küçükken korkardım çok ilginç iki bin yıllık mezar taşları vardı :D Kümbetin içine su dolardı bazen girilmezdi

 • ahmetyaylacii
  06.07.2022 11:48

  Kümbetin kendisi de çevresindeki mezarlarda görülmeye değer ancak bakımsız kalmış belediyenin el atması lazım.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota