Gevaş Selçuklu Mezarlığı

Gevaş Selçuklu Mezarlığı

Gevaş Selçuklu Mezarlığı

Birinci dereceden arkeolojik sit alanı olan Gevaş Selçuklu Mezarlığı, 13’üncü yüzyıldan bu yana günümüze kadar ulaşmıştır. Gevaş ilçesinin Hişet Mevkii’nde bulunan bu tarihi mezarlık; Halime Hatun Kümbeti’nin hemen doğusundadır. Mezarlığın giriş kapısında yer alan kitabede belirtildiği üzere burası 1335 yılında Melik İzzeddin tarafından kızı Halime Hatun adına yaptırılır. Ahlatlı Pehlivan’ın oğlu Esed imzası taşıyan mezarlık, tam 7 asırdır geçmişi günümüze taşır. Türk tarihinin benzersiz miraslarından olan Gevaş Selçuklu Mezarlığı’na çok da sadık kalındığı söylenemez. Bunun gerekçesini de şu şekilde açıklayabiliriz; 1940’lı yıllarda Gevaş’a bir kaymakam atanır. Pek çok yol alternatifi olmasına karşın kaymakam, bu mezarlığın tam ortasında yol açtırır. Bu da yetmez Van Gölü’nün sahiline iskele yapmak adına buradaki mezar taşlarını kullandırır. Artos Dağı hemen yanlarındayken mezarlıktan alınan taşlarla yapılan bu iskele, tarih bilimcileri de zora sokar… Daha sonra mezarlıktan geçen yol kapatılır. İskele de sular altında kalır. 13’üncü yüzyıldan kalma mezar taşları, Van Gölü’nün derinliklerine doğru yol alır. Geride kalanlarıyla birlikte günümüzde bile tüm ihtişamını ve gizemini koruyan Gevaş Selçuklu Mezarlığı, arkeologların birinci derece çalışma alanları arasındadır.

Gevaş Selçuklu MezarlığıGevaş Selçuklu MezarlığıGevaş Selçuklu MezarlığıGevaş Selçuklu Mezarlığı

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  07.12.2022 06:38

  Vana gidince kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Herkes bilemez

 • QjVceDNp
  12.04.2022 19:35

  Özellikle Mayıs ayının üçüncü haftası hem badem ağaçlarının hemde ters lalelerin açması sebebiyle Gevaş ilçesi ayrı bir güzelliğe kavuşur. Selçuklu mezarlığı Akdamar Adası limanının karşısında yer almakta ve mezarlık içersinde Halime Hatun kümbeti ve çok sayıda Selçuklu mezarlığı yer almaktadır...

 • ftherdincc
  13.01.2023 07:48

  Tarihi itibariyle görülmesi gereken bir yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler