Trabzon Tarihi Müzesi - GeziBilen

Trabzon Tarihi Müzesi

Trabzon Tarihi Müzesi

Trabzon, kökeni binlerce yıl öncesine uzanan bir şehir. Türkiye’nin doğusunda, Karadeniz kıyıları boyunca uzanan şehir, aynı zamanda bölgesel bir çekim merkezi. Yoğun nüfusu ve sosyal dinamikleriyle de öncü konuma sahip. Şehrin zengin tarihi mirasının, temelde tarihi yapılarla ve müzelerle sergilendiği görülüyor. Bu kapsamda öne çıkan kültürel değerlerden biri de şüphesiz Trabzon Tarihi Müzesi. Adından anlaşılacağı üzere şehrin tarihine ışık tutma esasına dayanan müze, çok sayıda tarihi yapıya da ev sahipliği yapan Ortahisar ilçesinde yer alıyor. Müze kapsamında 10 bine yakın belge ve fotoğraf sergileniyor. Kartpostallar, yerel basına dair sayısız örnek, tarihi belgeler, filmler bu noktada başı çekiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ıslak imzalı bir mektubunun da görülebilmesi, müzede öne çıkan değerlerin başında geliyor. Tarihi bir evde sergilenen eserler arasında kente ziyarette bulunmuş seyyahların gravürlerine de ayrı bir parantez açmak gerek. Ayrıca Trabzon’un 1930’lu yıllardaki görüntülerini de içeren filmler de koleksiyon dahilinde görülebiliyor. Farklı konseptlerde çeşitli yazılı ve görsel dokümanların incelenebildiği Trabzon Tarihi Müzesi, kadim bir tarihin yakın dönemine ışık tutması açısından önem taşıyor.

Trabzon Tarihi MüzesiTrabzon Tarihi MüzesiTrabzon Tarihi MüzesiTrabzon Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • sudekilic
  15.09.2022 08:32

  Trabzon'un tarihi dokusunda, kale içinde bir tarih müzesi. Bir saat boş vaktiniz varsa buraya gelip güzelce değerlendirin. Trabzonun tarihi ile ilgili herşey bir parça burada. Sıkılmadan geziyorsunuz. Manzarası da çok güzel.

 • huseyinatess
  14.11.2022 09:28

  Tarihi güzel bir konak, içinde binlerce fotoğraf mevcut, hakkıyla gezmek isteyenler 1.5 saat ayirmalı.

 • irembozz
  12.10.2022 09:00

  Harika bir atmosfer kokusu dokusu ve seslendirmesiyle çok farklı bir ortam oluşturulmuş. Etkilenmemek mümkün değil. Giriş ücretleri çok makul. Müzekart geçerli değil otopark sıkıntı biraz ancak herşeye değer :))

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota