Trabzon Şehir Müzesi - GeziBilen

Trabzon Şehir Müzesi

Trabzon Şehir Müzesi

İlk yerleşimin 4 bin yıl öncesine uzandığı, köklü geçmişini günümüze son derece iyi bir şekilde yansıtan Trabzon, Türkiye’nin Karadeniz kıyılarındaki tarihi şehirler arasında. Şehrin geçmişine ışık tutan Trabzon Şehir Müzesi ise örnek gösterilebilecek kültürel alanlardan biri. Trabzon Şehir Müzesi, kamusal alana yönelik olarak 1963 yılında inşa edilen ve daha sonra kültür merkezine dönüştürülen, son olarak da 2017’de müze formu kazandırılan bir binada sergilenen tarihi eserleri kapsıyor. Müzenin konseptini Trabzon şehrinin geçmişi oluşturuyor. Bu kapsamda kronolojik bir şekilde Trabzon’a özgü yaşam, çeşitli unsurlar ve tüm detayları eşliğinde sergileniyor. Yöresel giysileri ile balmumu heykeller, çeşitli ev eşyaları, mobilyalar, halılar, yayla kültürüne özgü detaylar ve daha birçok farklı unsur işleniyor. Mutfak kültüründen eğitime, spordan ekonomik hayata kadar şehrin DNA’sını oluşturan ayrıntılar, görsel bir zenginlik çerçevesinde sunuluyor. Bu güçlü deneyim; metinsel görsel anlatım, dijital yayınlar, panolar gibi iletişim türleriyle de destekleniyor. Trabzon Şehir Müzesi’nde, şehre dair hemen her otantik, tarihi, kültürel, sosyolojik, ekonomik gibi detayları kısa süre içerisinde inceleyip tanımak mümkün. Zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapan müze, şehrin öne çıkan kültürel çekim lokasyonlarının başında geliyor.

Trabzon Şehir MüzesiTrabzon Şehir MüzesiTrabzon Şehir MüzesiTrabzon Şehir Müzesi

Yorumlar

 • burakkya
  10.08.2022 08:09

  Trabzon ve Trabzon halkına dair gelenek, yöresel kıyafet, balmumu heykeli, minyatür gibi çoğu eser hakkında bilgi edindik.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota