Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi

Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi

Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi

Şehrin en eski dini yapılarından biri olan Küçük Ayvasıl Kilisesi (St. Anna), Bizans İmparatorluğu’ndan Trabzon topraklarına kalan en değerli mimari yapıların başında gelir. Küçük Ayvasıl Kilisesi ya da St. Anna Kilisesi olarak adlandırılan yapı Trabzon’un en eski kilisesidir. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca koruma altına alınan kilise, Bizans dönemi mimarisinin de en özel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Milattan sonra 884-885 yılları arasında yapılan 9’uncu yüzyılın en önemli dini yapı örneklerinden olan Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi aslında üç nefli bir bazilikadır (planı haç şeklinde olmayan, uzun koridorlardan oluşan, kiliselere göre çok daha büyük Hristiyan mabedi). Kilisenin giriş kapısındaki kitabeye göre yapı Makedonya asıllı Bizans İmparatoru I. Basileios tarafından yaptırılmıştır. Yıllar içerisinde geçirdiği tüm restorasyon çalışmalarında aslına sadık kalınarak onarılan yapının içinde çok daha geç dönemlere ait freskler de bulunur. Özellikle Hristiyanlar için oldukça önemli bir yere sahip olan Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi mistik havası, Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinin betimlendiği duvar resmi ve tüm ihtişamıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar.

Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler