Cephanelik

Cephanelik

22.02.2021 00:18


Trabzon’un Rus işgali sırasında mühimmat deposu olarak kullanıldığı için halk arasında 'Cephanelik' olarak adlandırılan tarihi kule, 1300’lü yıllardan bu yana çeşitli rivayetlerin içerisinde yer alıyor. Trabzon yapıları içerisinde en dikkat çekici ve en çok tartışmaya açık yapılardan olan Cephanelik’in Fatih Kulesi ya da İrena Kulesi olarak da bilindiği bir gerçek! Günümüze kadar kitabesi ulaşmadığı için tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen yapıya dair İmparatoriçe İrena tarafından 1340’lı yıllarda Trabzon aristokrasisinin toplantı yeri olması için inşa ettirildiği bir kısım kaynaklarda yazıyor. Kuleye yönelik bir diğer bilgi ise kule kapısının üzerindeki, II. Abdülhamit’in tuğrasının da bulunduğu 1887 tarihli kitabedir. Bu kitabede Fatih Sultan Mehmet Han zamanından kalmış bir yapının yerine yapıldığı yazmaktadır. Yaklaşık 40 metre çapında ve 25 metre yüksekliğindeki kulenin iç kısmında iç içe daire şeklinde iki bölüm yer alır. İç bölüm dört, dış bölüm ise üç katlıdır. İç ve dış yapılarda oval kemerli üçer adet pencere mevcuttur. Batı kısmında karakolu olan tarihi yapının yüksek bir koruma duvarı bulunur. 1916-1918 Rus işgali sırasında mühimmat deposu olarak kullanılan Cephanelik; 9 Temmuz 1919'da maalesef bir patlamaya maruz kalmıştır. Halk arasında 'Cephanelik' olarak adlandırılan tarihi kulenin restorasyonu Turizm Bakanlığı'ndan alınan izinle 2006 yıllarında başlandı. Tarihi kulenin restorasyonu dört yılda tamamlanarak 2010 yılında turizm işletmesi haline dönüştürüldü.
CephanelikCephanelikCephanelikCephanelik

Yorumlar

 • sudekilic
  15.09.2022 08:38

  Kahvaltısı güzel ve doyurucuydu.mekan tarihi çok hoş bir yer.bina içerisindeki antika sayılabilecek eşyalar ve kitaplık çok hoştu. Fiyatlar diger yerlere göre daha uygundu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler