Atatürk Köşkü - GeziBilen

Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü

Trabzon’un simgelerinden biri de şüphesiz Ortahisar ilçesindeki Atatürk Köşkü. Şehrin en çok ziyaret edilen kültürel lokasyonları arasında bulunan tarihi değer, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün şehirde konakladığı, günlerini geçirdiği köşkün müze konsepti çerçevesinde gezilebilmesini esas alıyor. Trabzon’a üç kez ziyarette bulunan Atatürk’ün dinlendiği ve konakladığı köşk, Türkiye’nin dört bir yanındaki benzer konseptler arasında öne çıkıyor. Öncelikle son derece sofistike bir mimariye sahip olduğu görülüyor. Aynı zamanda toplam alanı oldukça büyük bir köşkteki tarihi anılara ev sahipliği yapıyor. 1913’te yaptırılan ve Atatürk’ün ilk olarak 1924’te geldiği köşk, ardından kendilerine tahsis edildi. 1930’da ve vefatından bir sene önce1937’de olmak üzere iki kez daha konaklama amaçlı gelindiği biliniyor. Trabzon Atatürk Köşkü’ne dair önemli bir detay da Atatürk’ün tüm mal varlığını hazineye devrettiğini açıkladığı lokasyon olması. Bu detay, müzede de çeşitli panolarla vurgulanıyor. 1943’te müze olarak ziyarete açılan Trabzon Atatürk Köşkü’nde şehre ilk geldiğinde yaptığı konuşmanın tam metni görülebilir. Duvarlarında ve masalarında çok sayıda fotoğrafın yer aldığı köşkte ayrıca mobilyalar ve eşyalar, çok sayıdaki odada incelenebilir. Manevi atmosferini her ayrıntısında hissettiren yapı, geniş bahçesi ve manzarasıyla da dikkat çekiyor.

Atatürk KöşküAtatürk KöşküAtatürk KöşküAtatürk Köşkü

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  08.09.2023 11:37

  Köşkün sıcak ve samimi atmosferi beni çok etkiledi, geçmişe daha yakın hissettirdi. Ayrıca, Köşkün deniz manzarası da beni etkileyen bir başka güzellikti.

 • sara_tuysuz
  21.09.2023 14:02

  Ataturk köşkü olduğu için zaten güzel di

 • sudekilic
  15.09.2022 08:26

  Ücretli giriş yapılıyor bayağı yukarıda olduğu için havası çok temiz ve çok bakımlı, taze ot kokusunu derinlemesine hissedebilirsiniz. Odalara giriş yok fakat gezebiliyorsunuz fotoğraf çekinebilirsiniz. Sonrasında aşağıya doğru 15 dakika yürüme ile botanik bahçesine uğrayın mutlaka.

 • fatmahnterr
  20.06.2022 13:32

  Şurada benim de bir fotoğrafım olmasın mı yani? 🥲

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota