Şuayb Antik Kenti - GeziBilen

Şuayb Antik Kenti

Şuayb Antik Kenti

Efes’i andıran yapısı kaynaklı Güneydoğunun Efes’i olarak anılan Şuayb Antik Kenti, milattan sonra 4’üncü ve 5’inci yüzyıllar arasında yerleşim yeri olarak konumlandı. Harran’a 38 kilometre uzaklıkta bulunan kent için Hz. Şuayb Peygamberin buradaki bir mağarayı ev ve ibadethane olarak kullandığı rivayet edilir. Adını rivayetten alan Şuayb Antik Kenti, geç Roma döneminde inşa edilmiştir. Tipik Roma evleri tarzında üçgen alınlıkla ve etrafı duvarlarla çevrili avlusu ile altında kilerin olduğu bir yapı hakimdir. Her evde su kuyusu bulunur. Evlere giriş, avlu tarafından yapılmaktadır. Girişin yapıldığı kapılar ise ızgara planlı sokaklara açılmaktadır. Şu ana kadar her ne kadar kapsamlı bir arkeolojik incelemenin yapılmadığı Şuayb Antik Kent’inde yine de yaygın kanı oluşturacak kadar araştırmalarda bulunuldu. Buna göre antik kentteki bir mağarada Şuayb Peygamberin makamı bulunmaktadır. Diğer bir durum ise Şuayb şehrinin isminden gelmektedir. Arapçada ‘Eski İnsan Şehri’ anlamına gelen kent için Harran Ovası’nda yaşayan insanların burada yazlık formunda oluşturduğu bölge olduğu tahmin edilmektedir.

Şuayb Antik KentiŞuayb Antik KentiŞuayb Antik KentiŞuayb Antik Kenti

Yorumlar

 • muratty
  12.10.2022 07:47

  Büyük bir antik kent daha önce bu kadar geniş alana sahip bir kent görmedim, bu alanda bulunan mağaralar genel olarak bir birine bakan 3 giriş olan mağara kümeleri(odalarından)nden oluşuyor.

 • furkanakay
  02.12.2022 07:06

  Eski kadim bir şehir, görülmesi gereken bir yer. Restorasyon yapılsa dahada muhteşem olurr…

 • mustafaalii
  12.08.2022 07:17

  Hz. Şuayb ın yaşadığı Hz. Musanın kaçıp geldiği tarihi bir şehir. Taşların oyularak yapıldığı müthiş evler 4000 yıllık tarihi olan çok güzel bir yer.

 • acelyaabasar
  02.11.2022 08:25

  Urfa tam bir açık hava müzesi Burada 3500 adet mağara olduğu soylendi Çocuklar tanışıp konuşmayı seviyor. Burada kimse oturmuyor. Çocuklar çevre köyden gelmişler. Buranın tarihini anlatıyorlar.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota