Harran Kümbet Evleri - GeziBilen

Harran Kümbet Evleri

Harran Kümbet Evleri

Harran dokusu ve atmosferiyle dünyanın sayılı mimarilerini barındıran, ender güzellikteki yerler arasındadır. İşte buradaki kümbet evleri de damının kubbe biçiminde olmasından kaynaklı bu ismi almıştır. 150-200 yılı aşkın bir süredir kullanılan bu kubbeli evlerin dünyada bir eşi daha yok! Yan yana dizilmiş silindirik mimarisiyle çok da şirin bir görünümü olan Harran Kümbet Evleri’nin yapımında kullanılan malzemelerden dolayı yazları serin, kışları da içerideki sıcağı koruyan bir yapıya sahiptir. Rivayetlere göre evlerin sıcaklığı korumasının nedeni arasında özel olarak hazırlanan toprağın içerisine gülyağının eklendiği söylenmektedir. Harran’ın konik kubbeli evleri antik kent yakınlarındaki ören yerlerinden toplanan taşlarla oluşturulmuştur. Ortalama 200 sene evvel inşa edilen bu evler kare ya da kareye prizmatik bir temel üzerine kuruludur. En yükseği 5 metreyi bulan bu evler, 30-40 tuğla dizisiyle örülmüştür. Günümüzde SİT alanı olarak kabul edilen Harran Kümbet Evleri’nin içine gezme şansınız da var. Yalnızca bir tanesinin kapısının açık bırakıldığı ve Harran yöresinin kültürüne göre döşendiği bu alanda fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Harran Kümbet EvleriHarran Kümbet EvleriHarran Kümbet EvleriHarran Kümbet Evleri

Yorumlar

 • huseyinatess
  14.09.2022 11:39

  Urfa'nın meşhur kubbe evleri. Harran Urfa merkeze yaklaşık 30 dk mesafede, küçük bir ilçedir. Kubbe evlerde hemen merkezdedir. İçlerinde tarihi eşyalar, sokaklarında minik tezgahlar, arabanızı çevreleyen çocuklarla karşılaşırsınız. Eğer yanınızda çikolata, şeker vb.bir şeyler getirirseniz çok hoşlarına gider.

 • furkanakay
  02.12.2022 07:30

  Meraklıları için görülmeye değer, ilginç bir mimari. Giriş ücretsiz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota