Ellisekiz Meydanı - GeziBilen

Ellisekiz Meydanı

Ellisekiz Meydanı

Şanlıurfa uzun geçmişe dayanan tarihi değerleriyle diğer şehirlerden ayrılan bir dokuya sahiptir. Her sokağında, her caddesinde ayrı bir dönemin izlerini görebileceğiniz coğrafya; Hristiyanlıktan Müslümanlığa kadar ve hatta çok daha eski dinleri dahi topraklarında ağırlamıştır. Ellisekiz Meydanı'da tam da bu tarihe kucak açan yapısıyla Şanlıurfa’nın merkezinde yer alır. Nimetullah Mahallesi’ndeki Osmanlı dönemine ait bu meydanda tarihi yapılar yoğunlaşmıştır ve dört farklı sokağa açılan bir konumda bulunmaktadır. Diğer adı Hoşgörü Meydanı olan Ellisekiz Meydanı’nın güneyinde Kurtuluş İlköğretim Okulu vardır. 19’uncu yüzyıl sonlarından Numune Mektebi olan bu yapının haricinde meydan birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapar. Ellisekiz Meydanı’nda 1892 yılında yaptırılan Şeyh Saffet Tekkesi, bundan bir sene evvel yaptırılan aynı isimli çeşme ve 1795 yılından günümüze ulaşan Muhammet Muhyiddin Türbesi bulunur. Caddenin kuzeyinde şu anda kültür merkezi olarak varlığını sürdüren Reji Kilisesi ve kuzeybatısında ise 15’inci yüzyıla ait Nimetullah Camii yer alır. Farklı din, kültür ve yüzyıllardan kalma eserlerin bir arada buluştuğu Ellisekiz Meydanı, tarihin tüm hazinelerini ağırlıyor.

Ellisekiz MeydanıEllisekiz MeydanıEllisekiz Meydanı

Yorumlar

 • acelyaabasar
  02.11.2022 14:04

  tarihi yapıların sık rastlandığı bir semt özellikle reji kilisesi ve nimetullah camii v de kurtuluş ilkokulu mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardır . zanaat ve mimari özellikleri çok ilgi çekici. muazzam yapılar.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota