Balıklıgöl

Balıklıgöl

22.02.2021 00:18


Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın simgesi olan Balıklıgöl, Hz. İbrahim’in ateşinin suya çevrildiği yer olarak betimlenir. Tarihi ve manevi yönü yüksek olan bu mistik yer, şehrin en çok ziyaret alan noktasıdır. Nuh tufanının ardından kurulan ilk şehirlerden biridir Şanlıurfa… Binlerce yıllık tarihine sayısız medeniyet, kültür ve dini inanış sığdırır. Zaman içerisinde üç semavi dine birden kucak açmış, tüm inanış ve görüşleri benimsemiş ve bugünkü zengin kültürünü oluşturmuş olan şehir, topraklarından çıkarttığı peygamberler nedeniyle “Peygamberler Şehri” olarak da anılır. Anlatılır ki; Yaratıcının (Allah’ın) bir ve tek olduğu inancını savunan, bu uğurda putları kırıp paramparça eden Hz. İbrahim, o dönemde Şanlıurfa’da yaşayan putperest kavminin hükümdarı Nemrut tarafından ateşte yakılarak öldürülme cezasına çarptırılır. Hemen sonra bugün Balıklıgöl olarak bilinen yere devasa boyutta bir ateş yakılır. Ateşe atılan Hz. İbrahim ise yanmaz ve etrafı gül bahçesine, ateşin bulunduğu göl ise serinliğini bugün bile koruyan Balıklıgöl’e dönüşür. Balıklıgöl’de genel itibariyle sazan balıkları vardır. Şehir halkı bu balıkları kutsal saydığından kesinlikle avlamaz ve etini yemez. Sayısız efsaneye ve anlatıya konu olana göl ise her yıl binlerce turistin mistik havasını solumak için geldiği Anadolu topraklarının başında gelir.

BalıklıgölBalıklıgölBalıklıgölBalıklıgöl

Yorumlar

 • zehraavarolx
  01.08.2022 08:28

  Dini ve tarihi açıdan Urfa'nın en önemli noktalarından birisi. Göldeki balıkları beslemek için yem satın alabilirsiniz

 • furkanakay
  02.12.2022 07:19

  Peygamberler Şehri Şanlıurfa

 • tugubaga
  14.04.2022 04:35

  Manevi olarak çok etkilendigim ve huzur bulduğum bir yer oldu.İnsanin canı oralara hep tekrar gitmek istiyor.Ayn Zeliha gölünün bahcesinde mırra içmeyi unutmayin.Birde kırmızı balığı görmeyi

 • fatmahnterr
  05.07.2022 09:54

  Peygamberler Şehri olan Şanlıurfa’nın önemli simgelerinden biri. Maneviyatı Çok yüksek umarım herkese gelmek görmek Nasip olur.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler