Atatürk Barajı - GeziBilen

Atatürk Barajı

Atatürk Barajı

İstanbul’un bir yıllık su ihtiyacını yalnızca beş gün gibi kısa bir sürede karşılayabilecek kapasiteye sahip olan Atatürk Barajı, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük barajıdır. İnşasına Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında 1983’te başlanan Atatürk Barajı, 1992 yılında tamamen bitirilip işletmeye açılır. 169 metre yüksekliğe sahip olan baraj, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyüğü olmakla kalmayıp, dünya üzerindeki barajlar arasında dolgu hacmi büyüklüğü bakımından da 6’ncı sırada yer alır. Günlük ortalama 3 milyon metreküpün üzerinde su tüketimine sahip İstanbul’un koca bir yıllık su ihtiyacını beş günde sağlayabilecek büyüklükte olan Atatürk Barajı aynı zamanda güçlü bir enerji üreticisidir. Baraj ve hidroelektrik santrali, Türkiye’deki hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjinin yüzde 20’sini tek başına karşılayabilecek kapasitededir. Şanlıurfa’nın simgelerinden olan Atatürk Barajı, şehrin kültür turizmi açısından da büyük öneme sahiptir. Enerji üretimi ve sulama için yapılan bu devasa yapı, civar şehirler başta olmak üzere her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrar.

Atatürk BarajıAtatürk BarajıAtatürk Barajı

Yorumlar

 • zehraavarolx
  01.08.2022 09:32

  Türk mühendisliğinin harika ürünü. Seyir terasında işletme var manzara karşısında çay kahve içebilirsiniz, park sorunuda yok

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota