Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle

Paris'in tarihi ada bölgesi Île de la Cité'de bulunan Sainte-Chapelle, gotik mimarinin en zarif örneklerinden biridir. 1248 yılında Kral IX. Louis tarafından yaptırılan bu şapel, Fransa'nın kutsal Hristiyan kalıntılarını barındırmak için tasarlandı. Sainte-Chapelle, inanılmaz vitray pencereleri ve yüksek gotik mimarisiyle ziyaretçileri büyüler.


Sainte-Chapelle, iki kısımdan oluşur: alt şapel ve üst şapel. Alt şapel, saray personeline hizmet vermek amacıyla inşa edildi ve kraliyet ailesi ve soyluların ibadet ettiği üst şapel ise göz kamaştırıcı bir sanat eseridir. Üst şapelin duvarlarının büyük bir kısmı, 15 metre yüksekliğindeki renkli vitray pencerelerle kaplıdır. Bu pencereler, İncil'den sahneleri ve kutsal tarih boyunca önemli anları tasvir eder.


Sainte-Chapelle, gotik mimarinin ve ortaçağ vitray sanatının en üstün örneklerinden biri olarak kabul edilir. Bu tarihi yapı, ziyaretçilere, ortaçağ Avrupası'nın sanat ve inanç dünyasına bir pencere açar. Günümüzde, hem dini önemi hem de estetik güzelliğiyle Paris'teki en popüler turistik noktalardan biri olan Sainte-Chapelle, her yıl binlerce sanatseveri ve tarih meraklısını ağırlıyor. Bu etkileyici şapel, Paris'in zengin kültürel mirasının bir parçası olarak kent siluetine zarafet ve derinlik katmaktadır.

Sainte-ChapelleSainte-ChapelleSainte-ChapelleSainte-Chapelle

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler