Arc de Triomphe – Zafer Takı

Arc de Triomphe – Zafer Takı

12.02.2024 09:21


Paris'in simge yapılarından Arc de Triomphe (Zafer Takı), şehrin en ünlü caddesi Şanzelize'nin batı ucunda, Charles de Gaulle Meydanı'nda yükselir. Napolyon Bonapart'ın 1806'da emriyle inşa edilen bu muazzam yapı, Fransa'nın askeri zaferlerini ve ordusunu onurlandırmak amacıyla dikilmiştir.


Arc de Triomphe, 50 metre yüksekliğe ve 45 metre genişliğe sahiptir ve dört ana kabartma ile süslenmiştir. Bu kabartmalar, Napolyon'un en önemli zaferlerinden bazılarını ve Fransız devrimci ve Napolyon savaşlarında öne çıkan anları temsil eder. Yapının altında, I. Dünya Savaşı'nda ölen isimsiz bir askerin mezarı olan Meçhul Askerin Mezarı bulunur ve her akşam 18:30'da bir alev yakılarak askerlere saygı duruşunda bulunulur.


Arc de Triomphe, ziyaretçilere Paris'in panoramik manzarasını sunan bir gözlem platformuna ev sahipliği yapar. Zafer Takı'na çıkan 284 basamak, şehrin 360 derecelik büyüleyici görünümünü keşfetme fırsatı sunar. Hem tarihi önemi hem de mimari ihtişamıyla Paris'in en etkileyici yapılarından biri olan Arc de Triomphe, Fransa'nın zengin tarihini ve ulusal gururunu simgeleyen bir anıt olarak Paris'in silüetinde önemli bir yer tutar.

Arc de Triomphe – Zafer TakıArc de Triomphe – Zafer TakıArc de Triomphe – Zafer TakıArc de Triomphe – Zafer Takı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler