Uçhisar Kalesi - GeziBilen

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi

Dünyanın en yüksek Peri Bacası olarak kabul edilen ‘Zirve’ noktasındaki Uçhisar Kalesi, Nevşehir’in her yıl turist akınına uğrayan bölgeleri arasında. 50 ve 100 metreyi aşkın iki Peri Bacasının düzenlemelerle kasırlar boyu kale olarak kullanımı söz konusu burada… En nihayetinde ise manzarası ile bölgenin öne çıkan ziyaret alanlarından biri. Şehir merkezine 5-10 dakika mesafede, tüm Kapadokya’ya hakim konumdaki kale; bölgenin kuş bakışı izlenebileceği yerlerden biri olmasıyla öne çıkıyor. Haftanın her günü, belirli saatler arasında mütevazi bir ücret ile girilip çıkılabilen Uçhisar Kalesi; güneyinde Erciyes ve Hasan Dağı’nı, kuzeyinde Cevizli Peri Bacalarını, batısında Nevşehir’i gözler önüne seriyor. Kale, doğal güzellikleri ve elbette vadi boyunca uzanan Peri Bacalarının eşsiz atmosferi ile görsel şölen, benzersiz bir manzara vadediyor. Roma hakimiyeti ile birlikte oyularak tüneller, gözetleme noktaları yapılmaya başlanan; Arap akınlarına karşı savunma amacıyla olanakları genişletilen Uçhisar Kalesi; yaşam alanları, sarnıçlar, mahzenler, depolar ve mezarlarıyla döneminin örnek yapılarından biri olarak kabul edilir. Anadolu’da başlayan Türk hakimiyeti sırasında da önemini koruyan Uçhisar Kalesi’nde yerleşim, yani insan varlığı 1960 yılına kadar sürdü.

Uçhisar KalesiUçhisar KalesiUçhisar KalesiUçhisar Kalesi

Yorumlar

 • huseyinatess
  07.12.2022 09:12

  Yanına varmadan, daha uzaklardayken tüm heybetiyle gözüküyor Uçhisar Kalesi... Ilerisinde Güvercinlik Vadisi yer alıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota