Paşabağ Vadisi

Paşabağ Vadisi

Paşabağ Vadisi

Peri Bacaları’nın en belirgin halini görebileceğiniz tek yer, Rahipler Vadisi olarak da anılan Paşabağ Vadisi’dir! Tüflerin geçirimsiz olması nedeniyle yüzyıllar içerisinde aşınmayla bu hale gelen Peri Bacaları, dünya çapında ziyaretçi çekmeyi başarıyor. Zamanında rahip ve keşişlerin inzivaya çekildikleri huzurlu bir nokta olan bu bölgenin diğer bir adı da Rahipler Vadisi’dir. Keşişlerin bizzat oydukları bacalardaki odalar, bugün dahi tüm orijinalliğini korumaktadır. Vadinin iç kesimlerine doğru ilerledikçe şapelleri de görmeniz mümkün! Nevşehir ve Göreme Milli Parkı’nın içerisinde olan Paşabağ Vadisi, vadi yamaçlarından akan sel suları ve rüzgarın şiddetiyle oluşmuştur. Tüflü yapılarının aşınması sonucunda meydana gelen konik biçimli gövdeler, görenleri hayrete düşürürken ziyaretçileri de bir anda farklı bir ambiyansa sokuyor. Tepe kısımları itibariyle bir mantarı yahut çatıyı andıran yapıların üst kısımlarının çapları 1 metre ile 15 metre arasında değişiyor. Mütevazi bir giriş ücretinin olduğu Paşabağ Vadisi’nde yürürken bu oluşumların nasıl bu hale geldiğini yakından gözlemleyebilirsiniz. Kapadokya bölgesinde Peri Bacaları’nın en ideal gözlemleyebileceğiniz yerin burası olduğunu da belirtelim.

Paşabağ VadisiPaşabağ VadisiPaşabağ VadisiPaşabağ Vadisi

Yorumlar

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:56

  Ben buraya aşık oldum. Yaşanmışlık, sanat, inanç, dert, çile, ızdırap, ümit, doğa, maddiyat ve maneviyat bütün bu duyguları hep bir arada aynı anda yaşatan çok güzel bir ören yeri.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler