Özlüce Yeraltı Şehri

Özlüce Yeraltı Şehri

Özlüce Yeraltı Şehri

Tasarım olarak diğer yeraltı şehirlerinden farklı olan Özlüce Yeraltı Şehri, tek kata dizayn edilmiş mimarisiyle dikkat çeker. Çok geniş bir alana kurulu olan bu yeraltı şehrinin girişinde iki ayrım bulunur. Sağ taraftaki alanda erzak kısmı yer alırken, sol taraftaki alanda oturma odaları vardır. Yeraltı şehrinin en meşhur özelliklerinden biri tüflerin renkli bir mizansen yaratmasıdır. Alışık olunanın aksine tabiri caizse renk cümbüşüyle misafirlerini ağırlayan Özlüce Yeraltı Şehri’nin eski adının Zile olmasından kaynaklı bu isimle de anılıyor. Bazalttan oluşan ve birbirine geçen iki kemerli yapıya sahip olan bu yeraltı şehrinin girişinden sonra 15 metre uzunluğunda, moloz taşlardan örülmüş bir geçit vardır. Bu koridorun bitiminden sonra yaklaşık iki metre çapı genişliğinde sürgü taşı mevcut. Geçit sonrasında misafirler ana tüf kayaya ulaşabiliyor. Kaymaklı Kasabası’nın 6 km batısında bulunan Özlüce Yeraltı Şehri’nde erzak depoları, oturma odaları, galeriler, hücre tipi odalar ve çeşitli tuzaklarla dolu yerler mevcut.

Özlüce Yeraltı ŞehriÖzlüce Yeraltı ŞehriÖzlüce Yeraltı ŞehriÖzlüce Yeraltı Şehri

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 14:24

  Bu yerlerin dahada ön plana çıkması gerekli. Turizm bakanlığı buraları restore etmeli. Tanıtım yapılmalı. Gidilip görülmesini şiddetle tavsiye ediyorum. Bu arada biraz soğuk üşümeyin.😊

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:46

  Köy için de gizli çok duyurulamamış keşfedilmesi gereken nostaljik bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler