Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi

Şehrin simge noktalarından biri olan Nevşehir Kalesi, hemen altında uzanan ovaya hakim bir tepe üzerinde bulunuyor. Şehir merkezine yakın bir yer olan Eskili Mahallesi’nde konumlanıyor. Kesin olmamakla birlikte Selçuklular tarafından, yakınından geçen önemli ticaret yolunun korunması amacıyla 12’nci yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Öte yandan bazı mimari detaylarından dolayı Nevşehir’deki Bizans hakimiyeti sırasında inşa edilmiş olabileceği de düşünülüyor. Osmanlı topraklarına katılmasının ardından gördüğü tahribatlar giderilerek aktif olarak birkaç yüzyıl daha kullanılan kale, yaklaşık 50 sene önce son kez onarım görmüş. Kesme taş ağırlıklı kurulan kalede burçlar ve mazgallar da mevcut. İki giriş kapısı var. Nevşehir’de ilk yerleşimin başladığı bölgede yer alıyor ve bu yönüyle keşfedilmeyi bekleyen tarihi miraslara yakın konumda. Bu kapsamda arkeolojik bir sit alanı olan Nevşehir Kalesi’nin yakınında bulunan yeraltı şehri ve Hz. İsa resimleri de bulunan kayaya oyulmuş durumdaki kilise bölgenin öne çıkan turistik alanları durumunda.

Nevşehir KalesiNevşehir KalesiNevşehir KalesiNevşehir Kalesi

Yorumlar

 • aslidemirr
  04.07.2022 08:51

  Nevşehir’e geldiyseniz mutlaka görmeniz bu manzarayı kaçırmamız gerekir. Bizans lardan kalma şehrin her yerine hakim olan bir mevkiye konumlandırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler