Hacı Bektaşı Veli Müzesi

Hacı Bektaşı Veli Müzesi

22.02.2021 00:18


İslam filozofu ve Şair Hacı Bektaşı Veli tarafından Nevşehir’de yaptırılan külliyenin restorasyon çalışmaları 1964’te tamamlandı. Günümüzde ziyarete açık olan Hacı Bektaşı Veli Müzesi’nde kültürel-etnografik eserler sergileniyor. Çeşitli dönemlerde de onarılan Hacı Bektaşı Veli Müzesi; birinci avlu, ikinci avlu, üçüncü avlu, mescit, Huzur-u Pir, Hacı Bektaş Türbesi ve Balım Sultan Türbesi olmak üzere çeşitli bölümleri ile ziyaret edilebiliyor. Birinci avluda konuk evleri ve çeşme bulunuyor, kemerli bir kapı ile ikinci avluya geçiliyor. Çeşme, havuz, altlı üstlü odalar, aşevi, dergah gibi bölümler gezilebiliyor. Bu kısımda ayrıca Bektaşiliğin kutsal saydığı Karakazan sergileniyor. Halılar, seccadeler, postlar ve diğer tarihi eşyalar incelenebiliyor. İkinci avludan sonra gelinen ve Osmanlı Padişahı II. Mahmud tarafından yaptırılan mescit, günümüzde ibadete açık durumda. Çok sayıda sandukanın bulunduğu üçüncü avluda ise Kızılca Halvet ya da Çilehane adlarıyla bilinen oda öne çıkıyor. Odanın Hacı Bektaşı Veli tarafından halvet için kullanıldığı söyleniyor. Etnografik önemi ile dikkat çeken eşyaların yer aldığı üçüncü avlunun ardından da manevi önemi vesilesiyle Türkiye’nin dört bir yanından gelen konuklarını ağırlayan Klasik Selçuklu kümbetleri mimarisindeki Hacı Bektaşı Veli’nin Türbesi görülebiliyor.
Hacı Bektaşı Veli MüzesiHacı Bektaşı Veli MüzesiHacı Bektaşı Veli MüzesiHacı Bektaşı Veli Müzesi

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  01.07.2022 09:06

  Manevi anlamda anlatılmaz tabi ki sadece yaşanır fakat tarih anlamında görülmesi gereken özel yerlerden bence…

 • ahmetyaylacii
  12.08.2022 06:51

  Bektaşilik dergahı için güzide bir mekan. Genel kültür olsun olaya biraz. Vakıf olayım diyenler içinde oldukça güzel. Mimari açıdan da Aslanlı çeşmeden de bir su içip Dua edip çıkılabilir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler