Güvercinlik Vadisi - GeziBilen

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi

Türkiye’nin merkezindeki şehirlerden Nevşehir’de Uçhisar ile Göreme arasında uzanan Güvercinlik Vadisi, manzara severler için deneyimlenmesi gereken bir nokta anlamı taşır. Peri Bacalarına hakim konumdaki vadi, bölgedeki en güzel yerler arasında gösterilir. İsmini 9’uncu yüzyılda vadi boyunca, farklı amaçlarla yetiştirilen güvercinlerden alan bu ilginç lokasyon, günümüzde manzarasıyla dikkat çekiyor. Güvercinlerin tarımdan, gübreye kadar ekolojik hayatta çokça fayda sağlamasının yanı sıra etrafta bulunan kiliselerdeki fresklerin zarar görmesini önlemesine kadar birçok nedenle yetiştirildiği biliniyor. Kapadokya bölgesini çok iyi şekilde izleme imkanı sunan Güvercinlik Vadisi, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de hoş bir yürüyüş imkanı sağlıyor. 4 km boyunca yürünebilen vadide, daha eğimli ve nispeten kolay olmak üzere iki doğal başlangıç noktası mevcut. Uçhisar, bu noktada daha çok tercih edilen pratik bir yol vadeder. Kondisyon ve vakit durumunuza göre seçenekleri değerlendirmeniz önemli olabilir. Vadide, kırmızı renkle işaretlenmiş yönlendirmeler de mevcut. Kısa bir dipnot, vadiyi bisikletle dolaşma olanağı da var. Şelalesi, vadinin bir diğer olmazsa olmaz kısmı… Yaklaşık 15 metre uzunluktaki bu doğa harikası, manzara ve çağıldama sesleri eşliğinde dinlenmek için ideal. Ayrıca vadide şıra ve şarap tadımları sunan yeme-içme noktaları yer alıyor. Son olarak bu renkli gezi kapsamında Uçhisar Kalesi de mütevazi bir giriş ücreti ile ziyaret edilebilir.

Güvercinlik VadisiGüvercinlik VadisiGüvercinlik Vadisi

Yorumlar

 • huseyinatess
  07.12.2022 09:00

  Çok güzel ve huzurlu, harika bir doğası var. Kapadokya bölgesinde görülmesi gereken muhteşem bir yer

 • cigdemyagmur
  20.07.2022 08:15

  Muhteşem bir vadi. Hem kuşların şakırtısı hem küçük bir akıntı vadi boyunca size eşlik ediyor. Uzun yorucu bir yol ancak gerçekten doğa insanı dinlendiriyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota