El Nazar Kilisesi

El Nazar Kilisesi

El Nazar Kilisesi

Yalnızca Kapadokya’nın gizli bahçelerinde yolculuğa çıkanların keşfedebileceği ve mistik havasıyla kendine hayran bırakan kilise 10’uncu yüzyıla aittir. Nevşehir, Hristiyanların 2’nci yüzyılda Kapadokya ve çevresine yerleşmesiyle birlikte Anadolu’nun kiliseler şehri olarak anılmaya başlar. Kayaları tüf taşından olan ve bu sayede kolaylıkla işlenip oyulabilen Kapadokya kayaları, içlerinde bin bir güzellik saklar. 10’uncu yüzyıldan kalma El Nazar Kilisesi de Kapadokya’nın adım adım keşfinde karşınıza çıkacak en mistik öğe olacaktır. Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil’den pasajların sahneler halinde resmedildiği El Nazar Kilisesi duvarlarında pek çok insanlık tarihi öğretilerine rastlanır. Üç müneccimin tapınması, Mısır’a kaçış, müjde, İsa’nın göğe çıkışı, Kudüs’e giriş ve vaftiz gibi dinler tarihinin en önemli konularının resmedildiği duvarlar, günümüze neredeyse hiç bozulmadan ulaşmıştır. Kilisenin duvar resimlerindeki en önemli detay ise tüm sahnelerin kronolojik sırada olmasıdır. Beş adet tonoza sahip El Nazar Kilisesi ‘T’ planlıdır. Haç şeklindeki kollarının doğu yönünde ise mezarlar yer alır. Mavi, kırmızı, kızıl ve krem tonlarının hakim olduğu duvar resimlerindeki ihtişamla görenleri kendine hayran bırakan yapı her yıl binlerce turistin durakları arasındadır.

El Nazar KilisesiEl Nazar KilisesiEl Nazar KilisesiEl Nazar Kilisesi

Yorumlar

 • sudekilic
  09.11.2022 07:36

  Kilise güzel ve fantastik, duvardaki resimlere çok emek verilmiş, maalesef içerideki resimlerin suratları barbarlar tarafından sonradan oyulmuş.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler