Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Yerin altında sekiz katlı yapısıyla misafirlerine ihtişamın doruklarında görsel bir şölen sunmayı vadeden Derinkuyu Yeraltı Şehri, görenleri kendine hayran bırakır. Karasal iklime sahip olan Nevşehir’de halk, güvenli barınabilmek için yeraltı şehirlerine yönelirler. Derinkuyu Yeraltı şehri başta olmak üzere bölgenin diğer tüm yeraltı mimarilerine bakıldığındaysa Peri Bacalarını da oluşturan ve Nevşehir’in genelinde bulunan tüf taşından yapılma olduğu görülür. Bu taş oldukça kolay işlenebilirdir ve aynı zamanda bir yalıtım malzemesi görevi görür. Nevşehir-Niğde karayolunda bulunan Derinkuyu ilçesindeki yeraltı şehrinin tarihi, şehrin ilk yerlilerinden Asur kolonilerine kadar uzanır. 2’nci yüzyılda Pagan Roma İmparatoru I. Konstantin’den kaçan Hristiyan halkın Kayseri ve Antakya üzerinden Kapadokya’ya gelmesiyle şekillenen Nevşehir’in en eski mekanlarındandır. Şehrin yeraltı ve yerüstü tüm yerleşkelerini oluşturan Hristiyan halk, gizli geçitler ve yeraltı mahzenleri gibi yapılarla şehrin mistisizmini artırır. Manastırlar, kiliseler, su kuyuları, şarap imalathaneleri, mahzenler, erzak depoları ve yaşam alanlarından oluşan Derinkuyu Yeraltı Şehri Kapadokya’nın en gözde turistik noktalarının başında gelir.

Derinkuyu Yeraltı ŞehriDerinkuyu Yeraltı ŞehriDerinkuyu Yeraltı ŞehriDerinkuyu Yeraltı Şehri

Yorumlar

 • HPGgjCzv
  06.08.2022 20:17

  Müzekart geçiyor mu

 • sudekilic
  09.11.2022 07:49

  Kilise 10. yüzyılın ilk yarısına tarihlenmektedir. Zengin konuları içeren duvar süslemeleri, İsa, Meryem ve St. Georgeos’un yaşamı ile ilgili sahneleri canlandırmaktadır.

 • 532sahin
  24.07.2022 18:17

  gerçekten gezip görülecek yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler