Aşk Vadisi

Aşk Vadisi

Aşk Vadisi

Güzelliğinin yanında hikayesiyle de kendine hayran bırakan Aşk Vadisi, şehrin tüm efsanelerini içinde barındıran en mistik yeridir. Peri Bacalarıyla dünyanın dört bir yanına ün salan Nevşehir, 60 milyon yıllık geçmişiyle III. Jeolojik Dönem’de oluşmaya başlamış eşsiz bir şehirdir. Milattan önce 3000 yılına kadar uzanan medeniyet tarihiyle de dünyanın en hatırı sayılır geçmişine sahip yerlerden Nevşehir’in Aşk Vadisi de masallara konu olur. Tabii masal gibi bir şehrin vadisinin de masallara konu olması oldukça normal. Bir varmış, bir yokmuş diye başlayarak anlatılabilecek kadar uzun ve bir o kadar da eski olan masala göre Aşk Vadisi’ndeki köyde yaşayan iki aile arasında anlaşmazlık çıkar. Tartışmaların önü alınamaz ve köy ikiye ayrılır. Gel zaman git zaman bu duruma karşı çıkanlar olur ve iki aileden gençlerin evlendirilmesi gerektiğini savunur. Gizlice bir görüşme ayarlanır ve iki aileden seçilen iki genç buluşturulur. İlk görüşte aşık olur gençler birbirine… İki köy halkı da karşı çıkar önce ama sonra kabul edip gençleri evlendirirler. Çocukları olan çiftin mutluluğuna dayanamayan köylülerden biri, tıpkı Yehuda’nın Hz. İsa’ya ettiği ihanet gibi ihanet eder aşka ve öldürür bebeğin babasını… Buna dayanamayan kadın da vadiden atlayarak intihar eder ve çocukları hem öksüz hem de yetim kalır. Masal bu ya, anlatılır ki yaşanan bu kötü olayların ardından Allah da taşlar yağdırarak köyü gazaba uğratmış. O günden beri de saf aşkın temsili olan bu vadi Aşk Vadisi olarak anılırmış… Masala inanıp inanmamak bir kenara dursun, Kapadokya’nın en güzel yeri olduğu aşikar olan Aşk Vadisi’nden biz de hayata aşık olalım.

Aşk VadisiAşk VadisiAşk VadisiAşk Vadisi

Yorumlar

 • SFM4QAV1
  27.08.2022 15:11

  Muhteşem yerler görülmeli

 • gamze41
  27.09.2022 10:21

  Harika bir yer kesinlikle gidilmeli .

 • 7JONAQ1H
  24.07.2022 17:32

  balayinda gitmiştik 4 sene olmuştu harika fotoğraflar çekmiştik

 • salihhkocakk
  09.08.2022 07:02

  gün doğmadan 30-40 dk önceden hazırlığımızı yapıp balonların ardından güneşin doğuşunu keyifli şekilde izledik, güzel fotoğraflar çekindik

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler