Stratonikeia Antik Şehri

Stratonikeia Antik Şehri

Stratonikeia Antik Şehri

Ege Denizi mavisiyle işlenmiş şehir Muğla’nın kuzeyindeki Yatağan ilçe sınırlarındaki Stratonikeia Antik Şehri, Milas’a giden karayolu güzergahındaki bir köyde konumlanıyor. Burası, milattan önce 1550’ye kadar uzanan Geç Tunç Çağı’ndan beri yerleşimin olduğu bir alanın milattan önce 3’üncü yüzyıla yeniden düzenlenmesini temel alıyor. Eğer biri Antik Çağ’ın oldukça hareketli bir entrika ve aşk tülbendiyle sarılı olduğunu söylerse, düşünmeden ona inanın… Milattan önce 3’üncü yüzyılda, Seleukos İmparatorluğu’nun kurucusu I. Seleukos, eşi Stratonike’yi kendi oğluna veriyor, oğlu Antiokhos da üvey annesiyken eşi olan Stratonike adına bir şehir kurarak onun adını uygun görüyor. Milattan önce 130-129’da Roma İmparatorluğu’na bağlanan antik şehir, Stratonikeia’nın yanı sıra Arkaik’ten Bizans’a Osmanlı’ya kadar farklı yapıların, kent dokusunun aynı potada eridiği eşine az rastlanır yerleşim alanlarından biri olmasıyla öne çıkıyor. 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da ziyaret edilen binlerce yıllık tarihi kentin çeşitli kalıntıları günümüzde yakından görülebilir durumda. Akrapolis adı verilen en yüksek noktaya yapılan bir dizi yapı bütünü surlarla çevrili bir tepede yer alıyor. Tiyatro, ana giriş kapısı, anıtlar, bouleuterion adıyla ifade edilen ikinci tiyatro, hamam, eski zamanların spor salonu gymnasion, kentin kült yeri Hekate Kutsal Alanı gibi bölümlere dair kalıntılar görülebiliyor. Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentleri arasında gösterilen Stratonikeia Antik Kenti, meraklıları için eşsiz bir deneyim vadediyor.

Stratonikeia Antik ŞehriStratonikeia Antik ŞehriStratonikeia Antik ŞehriStratonikeia Antik Şehri

Yorumlar

 • bodrumsky
  30.07.2023 17:40

  Mükemmel bir Destinasyon; Antik bir şehir olmanın yanında 1980lerden itibaren boşaltılmış bir antik köy aynı zamanda. Kentle iç içe olan köy boşaltılmış 2 hane kalmış sadece. Dağın başında insanların neden burada yaşadığını sorgulatacak bir lokasyonda. Giriş ucreti ve gorevli yoktu. Kapalı bir kafe gördüm sadece. Daracık sokaklar yıkılmaya yüz tutmuş rum evleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Yolu düşen bu fırsatı kaçırmasin derim…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler