Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti

Antik çağın tarihi izlerinin bulunduğu coğrafyayı dört bir yanında taşıyan Türkiye’nin güneybatısında, Muğla’nın Bodrum ilçesinde konumlanan Pedasa Antik Kenti, bölgenin ilgi çeken lokasyonlarından biridir. İlçe merkezine yaklaşık 4,5 kilometre mesafedeki eski yerleşim yerinin kökeni milattan önce 1500’lere kadar uzanıyor. Arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği alanda yerleşim yeri kalıntıları, taş yollar, bazı kısımları ile surlar, tiyatro ve şehir merkezinde birkaç sütun görülebiliyor. Genel itibarıyla ormanlık bir araziyle çevrili olan tarihi alanda binlerce yıl öncesinin izleri meraklıları için heyecan uyandırıyor. Kültür gezileri kapsamında ziyaret edilmesi önerilen Pedasa Antik Kenti, Bodrum’daki saklı tarihi değerlerden biri. Kentin tarihi oldukça önemli. Truva Savaşı’nın ardından günümüzdeki Muğla ve çevresine yerleşen Lelegler tarafından kuruldu. Pedasa Antik Kenti’nin bu kapsamdaki en büyük yerleşim yeri olduğu kaydediliyor. Lelegler, Anadolu’daki Yunan hakimiyeti öncesindeki yerli halktı ve söz konusu medeniyeti birçok yönden etkiledi. Örneğin yazılı kaynaklara göre Yunanlılar, kalkanlarına kulp takmayı ve bu şekilde taşımayı Lelegler’den öğrendiler. Öncesinde savaşlarda kalkanlarını boyunlarına asıyorlardı. Mimari açıdan da önemli etkileri olduğu biliniyor.

Pedasa Antik KentiPedasa Antik KentiPedasa Antik KentiPedasa Antik Kenti

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 07:03

  Geçmişe ışık tutan bir anıt niteliğinde olan Pedasa Antik Kenti. Halikarnassos Yarımadası’nın en önemli Leleg yerleşimini oluşturmaktadır. Bodrum’un merkezine sadece 4 kilometre mesafede Konacık’ın tepelerinde, yeşilin envai tonunun sarmaladığı Gökçeler mevkiinde yer almaktadır.

 • ezgicam
  07.10.2022 13:53

  Araç girişi yok ama emin olun yaklaşık 1 km yürüyünce çok hayran kalacağınız bir antik kenti göreceksiniz, doğaya ile iç içe bir gezinti sizi bekliyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler