Labranda Antik Kenti

Labranda Antik Kenti

Labranda Antik Kenti

Muğla’nın tarihi öneme sahip ilçelerinden Milas’taki Labranda Antik Kenti, Ege’nin en önemli antik yerleşim yerlerinden biridir. Dini öneme sahip bir merkez olarak öne çıkan kent, milattan önce 2000 yılının sonlarından itibaren Anadolu’nun güneybatısında hakimiyet sağlamış olan Karyalılar adlı kavim tarafından yüksek dağların zirvesinde kurulmuş. Kutsal alan şeklinde tanımlanan Labranda Antik Kenti’ndeki buluntular milattan önce 6000 yüzyıl ve sonrasına tarihleniyor. 4’üncü yüzyılda büyük ölçekli imar faaliyetleri görülen ve çoktanrılı inanca sahip Karyalılar’ın dini/kült yeri olarak uzun asırlar boyu varlığını sürdüren kent, Roma İmparatorluğu zamanında da var olmuş. En nihayetinde ise milattan sonra 4’üncü yüzyıldaki büyük bir yangının ardından önemini yitirmiş. Dolayısıyla yerleşim yerinin 1000 yıl kadar ayakta kaldığı görülüyor. Keşfi 20’nci yüzyılın ilk yarısının sonlarına dayanıyor Labranda Antik Kenti’nin… Antik yerleşim yerindeki kazılar ilk olarak 1948’de başlatılmış. Son olarak da 2014’te çeşitli kazılar gerçekleştirilmiş. Çeşme, hamamlar, ziyafet salonu, sütunlu tapınak gibi bölümleri ile dikkat çeken Labranda Antik Kenti’nde 4’üncü yüzyıla tarihlenen bir Bizans kilisesi de bulunuyor. Genel itibarıyla aynı döneme tarihlenen birçok antik kentten daha iyi durumda olduğu açık.

Labranda Antik KentiLabranda Antik KentiLabranda Antik KentiLabranda Antik Kenti

Yorumlar

 • ezgicam
  07.10.2022 13:55

  Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi.kent oldukça iyi korunmuş durumda ancak biraz kendi kaderine terk edilmiş bir durum var

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler