Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

22.02.2021 00:18


Manzaralı yollar, masmavi sular, doğa ve tarihin şehri Muğla’nın en gözde gezi ve dinlenme lokasyonlarından biridir Fethiye ilçesindeki Kelebekler Vadisi. Adını da aldığı rengarenk kelebekleri ile ünlü bölge, güzelliği ve capcanlı dokusu ile her yıl çok sayıda konuğu ağırlıyor. Kelebekleri ve el değmemiş doğallığı ile meşhur olduğu için turizme kazandırılması odaklı çalışmalar 1980’li yılların sonuna dayanıyor. 1995’te sit alanı ilanı ve yapılaşmaya kapatılması ile birlikte günümüze kadar uzanan harikulade bir deneyime dönüşüyor bu göz kamaştırıcı alan. Kelebek Vadisi, yüksek tepelerin ardında uzanır. Aralarında kaplan kelebeğinin de bulunduğu 80’i aşkın kelebek türünün yaşadığı bu vadideki şelale, deresi ve denize uzanan mavi sularının yanı sıra bozulmamış bitki örtüsü ile de doğa ananın bir armağanı olarak nitelendirilir. Belirtmek gerekir ki Kelebekler Vadisi demek manzara demektir. Kelebekler demektir. Vadinin iç kısımları sayısız kelebeğe ev sahipliği yapar. Bu arada alanda kelebeklerin zarar görmemesi için gürültü yapmadan ilerlemek gerekir. Sessizliğin koynunda uzun saatler ve aktivite imkanları da bölgenin güzelliğine güzellik katan unsurlardan sadece birkaçı. Bunların dışında vadide aynı zamanda kamp ve trekking de yapılabilir. Tırmanış için ideal mekanlardan biri olarak öne çıkan Kelebek Vadisi, denize girilebiliyor oluşu ve koy gezisi seçenekleriyle de öne çıkıyor. Şövalye Adası’na, Dalyan’a, Samanlık’a ve daha birçok doğa harikasına deniz yoluyla erişim mümkündür. Son olarak yeme-içme ihtiyacı için otantik lezzetlerin sunulduğu Kelebekler Vadisi’ne komşu Faralya Köyü’nü gezinize dahil edebilirsiniz.
Kelebekler VadisiKelebekler VadisiKelebekler VadisiKelebekler Vadisi

Yorumlar

 • melisacubuk
  11.08.2022 06:54

  Görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden biri kesinlikle. Manzarayı çekmek için sıraya giriyorsunuz aşağıda plajda 5-6 tekne vardı yüzüyorlardı onlara çok şanslılar dedim Anlatmak yetersiz gidin görün derimm…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler