Euromos Örenyeri

Euromos Örenyeri

Euromos Örenyeri

Plajları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra sahip olduğu köklü tarihin derin izleri ile kültürel bir şölen vadeden Muğla’daki Euromos Örenyeri, şehrin ilgi çekici destinasyonlarından biridir. Milas-Söke Yolu üzerinden gidilebilen ve Kızılcakuyu Mahallesi’ne oldukça yakın konumdaki tarihi bölgenin geçmişi, milattan önce 6’ncı yüzyıl ve belki daha da önceki dönemlere uzanır. Makedonyalılar’dan Suriyeliler’e, Roma’dan Bizans’a asırlar boyunca, bazen savaşlar, bazen politik gelişmeler neticesinde el değiştirir. Bizans Dönemi ile birlikte önemini yitirir. Günümüze taşınan tarihi kentin en önemli mirası şüphesiz 2’nci yüzyıla tarihlenen Zeus Lepsynos Tapınağı’dır. Milas-Söke Yolu’ndan antik kente gelinirken görülebilen klasik mimarideki üç düzenden biri olan karakteristik özelliklere sahip Korinth düzenindeki yapı, günümüze ulaşmış 16 sütunu ile son derece görkemlidir. Zira, Anadolu coğrafyasındaki en iyi durumdaki tapınaklardan biri olarak gösterilir. Bu arada bir dipnot, gölgelik ağaçlarla çevrili örenyeri, Ege ve Akdeniz’deki birçok benzer tarihi bölgenin aksine sıcak yaz aylarında daha konforlu şekilde gezilebilir. Diğer önemli yapı kalıntıları arasında tepe üzerinde konumlanan ve çok az bir kısmı günümüze ulaşmış durumdaki tiyatro, şapel, halka açık geniş alan şeklinde özetlenebilen agora, mezar yerleri yani nekropol, hamam ve surlar sayılabilir.

Euromos ÖrenyeriEuromos ÖrenyeriEuromos ÖrenyeriEuromos Örenyeri

Yorumlar

 • caglakara
  20.07.2022 08:27

  Yol kenarında olduğu için rahatlıkla ulaşılabilir bir yer. sanırsam şu an da restorasyonda ancak restorasyona denk gelmezsenizniyi bir fırsat olabilir.

 • mervebakknn
  24.08.2022 06:47

  Giriş ücreti 20 tl müze kart da geçerli gelirseniz kesinlikle en dibine kadar gidin her parçanın ayrı bir anlamı var. Surlar efsane görünüyoe

 • ezgicam
  20.07.2022 08:21

  Euromos Antik Kenti geniş bir alana yayılmış ve halen kazı çalışmaları devam etmekte olan büyüleyici bir ören yeri. İçerisindeki tapınağı, tiyatrosu ve mezarları ile dönemin içerisinde nefes alıyor hissini alıyorsunuz. Devam eden kazı ve yenileme çalışmaları ile geçmişe yapılan yolculuğun aşamalarını gözleriniz ile görebiliyorsunuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler