Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi

Türkiye’de Muğla ilçesinin turizme özdeşleşmiş ilçesi Bodrum, ilgi çekici bir müzeye ev sahipliği yapıyor. İlçenin olmazsa olmazı ‘deniz’e dair vurgunun bölgeye özgü birçok öğeyi içine alacak şekilde harmanlandığı Bodrum Deniz Müzesi, sosyo-kültürel özelliklere ilgi duyan herkesi bekliyor. Bodrum Yat Festivali kapsamında ilk olarak 2020’da bir çadır içinde sergilenen Bodrum tipi teknelerle başlayan serüven, gördüğü ilgi üzerine kamusal çabalarla ilçenin merkezindeki tarihi bir yapının müze amaçlı tahsisi ile devam etmiş. 2011 yılı sonbaharında açılan Bodrum Deniz Müzesi, bu tarihten itibaren ilçenin simgelerinden ‘Bodrum tipi’ teknelerin görülebildiği zengin bir koleksiyon vadediyor. Müze içerisinde tamamı Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılmış 50’ye yakın tekne sergileniyor. Denize dair görsel bir şölen sunan müzenin üst katı ise kendi alanındaki az sayıda örnekten biri. Özellikle çocuklar bayılıyor bu kata. Çünkü Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu adı altında dünyanın farklı bölgelerinden derlenmiş farklı türlerde 6 bine yakın deniz kabuğu görülebiliyor. Çarşı Mahallesi Nazım Hikmet Sokak’ta bulunan Bodrum Deniz Müzesi, deniz tutkunu konuklarını bekliyor.

Bodrum Deniz MüzesiBodrum Deniz MüzesiBodrum Deniz MüzesiBodrum Deniz Müzesi

Yorumlar

 • pelinakgl
  13.10.2022 05:56

  Müze kartınız varsa hiç beklemeden girebiliyorsunuz.

 • melisacubuk
  11.08.2022 06:43

  Deniz yelkenli sevdası olanlar için tam bir cennet güzel bir koleksiyon yapmışlar. Deniz müzelerinin en kapsamlısı ve en iyisi diye bilirim.

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 06:45

  Özellikle geçmişte Bodrumlu balıkçıların sünger avcıların teknelerinin birebir modelleri mevcut. Dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş deniz kabukları görülmeye değer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler