Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları, Likya döneminden bugüne ulaşmayı başarır. Milattan önce 4’üncü yüzyıldan kaldığı düşünülen bu mezarların kayalarla oyulduğu görülür. Burada 100’den fazla basamakla Amintas’a çıkmak mümkündür. Bu basamaklar günümüzde de hala düzgün durumdadır. Amintas, ‘Tüm mezarların en görkemlisi’ olarak yorumlanır. Mezarlar, aşağısındaki bölgeden de rahatça görülebilir. Buraya yaklaştıkça mezarların aslında ne kadar güzel ve heybetli olduğu daha net anlaşılır. Mezarın sol bölümündeki sütununda ‘Herpamiasoğlu Amintas’ yazar ancak bu kişinin gerçekte kim olduğuna dair net bir bilgi yoktur. Amintas Kaya Mezarları’nın bulunduğu yerden Fethiye ve Şövalye Adası dışında deniz manzarası da çok net görünür. Mezarların yapıldığı döneme bakılırsa genellikle soylu ya da statü açısından yüksek kişiler için inşa edildiği anlaşılmaktadır. Bu anlamda hem oyulmaya hem de işlenmeye uygun durumdadır. Bu bölgede ziyarete açık durumda çok sayıda lahit bulunur. Buna rağmen Amintas Kaya Mezarları, her daim popülerliği ile bir adım öndedir. Bu mezar iki katlıdır ve ön bölümünde, gotik kemerli bir kapak dikkat çeker. Kapağın iki bölümünde savaşların aktarıldığı figürler vardır. Bu figürler aynı zamanda kişinin yaşamına dair de doneler sunar. Özellikle freskler ziyaretçiler açısından ilgi uyandırıyor. Şehrin simge yapılarından biri olarak kabul gören Amintas Kaya Mezarları, aynı zamanda Telmessos Antik Kenti’nden kalan en önemli kalıntılardır. Bu önemli kentten günümüze ulaşan çok az eser vardır. Bu durum mezarların önemini bir kat daha artırmaktadır. Kaya mezarlarına bu bölge dışında Anadolu’nun pek çok noktasında da rastlanır. Anıt mezarların tapınak ve ev tipi gibi çeşitleri vardır. Tapınak tipi kaya mezarlarının yapılma amacı, kral gibi yüksek statüye sahip olan kişilere öldükten sonra da tapmaya devam edilmektedir. En üst noktadan başlamak kaydıyla kayaların oyulduğu bu mezarlar, büyük bir emek neticesinde oluşturulur.

Amintas Kaya MezarlarıAmintas Kaya MezarlarıAmintas Kaya MezarlarıAmintas Kaya Mezarları

Yorumlar

 • AjGPUMth
  21.08.2022 09:37

  Teşekkürler

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 05:53

  Olağanüstü bir görüntüsü var ayrıca o noktadan görünen manzara muhteşem. Bir ara imrendim o civarda oturan yaşayan insanlara, böyle muhteşem manzaranın içinde yaşamak güzel bir duygu olsa gerek. Dilerim ki herkes bir gün o manzarayı görebilir, görülmeli çünkü bu güzel ülkede yaşayıp görmeyen kalmamalı bence...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler