Afkule

Afkule

Afkule

Ölüdeniz’den batı yönüne doğru yürüdüğünüz zaman Gemile’ye doğru sizi tarihi bir manastırın kalıntısı karşılar. Manastır deniz seviyesinden 400 metre yükseklikte konumlanır. Elefterios isimli bir keşişin yaklaşık 10 metrelik bir alan içinde kayaları oymak suretiyle Afkule’yi yaptığı bilinir. Hatta rivayete göre bu keşiş, hayatı boyunca buraya kapanarak çile çekip af dilediği için bölge bu ismi almıştır. Avantajlı konumundan dolayı Afkule’nin nefis bir deniz manzarası bulunur. Manastırın olduğu yerden İblis Burnu ile Rodos Adası görünür. Manastır çevresinde denize girmek için en yakın yer Soğuk Su Koyu’dur. Patika yolları takip ederek yarım saat içerisinde aşağı inebilirsiniz. Geçmiş dönemlerde manastırlar tıpkı bu şekilde gözden uzak alanlara kurulurdu. Buradaki temel amaç olası tehlikelerden korunmak ve kimse tarafından rahatsız edilmemektir. Son derece dik bir yamaçta yer alan bu ilginç yapının günümüze yalnızca belli kalıntıları ulmıştır. Yine de ziyaret edilmeye değer bir durumdadır. Fethiye üzerinden Kayaköy’e geliyorsanız yolun sağına sapıp Afkule’ye ulaşabilirsiniz. Konumundan dolayı sadece belli bir noktaya kadar araç ulaşımına uygundur. Ziyaretçilerin bu nedenle Afkule’ye ulaşabilmeleri için ufak bir doğa yürüyüşüne çıkmaları gerekir. Yolunuzu kaybetmemek adına, burada yer alan taş işaretlerden yararlanabilirsiniz. Yaşlıların ya da yürüyüş konusunda sıkıntı çekenlerin bölgeye çıkması pek tavsiye edilmez. Özellikle Afkule yakınlarında yer alan uçurumlar bu anlamda tehlike arz eder. Afkule halk arasında ‘Çile Manastırı’ olarak da bilinir. Kayaköy sonrası sağa ayrılan yol ise ‘Afkule Yolu’ olarak geçer. Eğer bu alandan sol tarafa saparsanız karşınıza Gemiler Adası çıkacaktır. Yürümek durumunda kaldığınız yolda oldukça sık ağaçla bulunur. Yollardaki işaretler sarı ve kırmızı renklerle birbirinden ayrılır. Sadece bu renkleri takip etmeniz durumunda dahi kaybolmadan Afkule’ye ulaşabilirsiniz.

AfkuleAfkuleAfkuleAfkule

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 05:50

  1,5 km lik bir yürüyüşle ulaştığımız minik Sümela Manastırı tadında çok güzel bir yerdi. Sol tarafındaki sarnıcı görmeden geri dönmeyin sakın haaa

 • ezgicam
  20.07.2022 08:02

  Afkule eski bir manastır… Kayaköy’ün sonunda bozuk bir yol aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Araçlarla belirli bir mesafeye kadar gittikten sonra aracı park edip kalan yolu yürüyerek kat etmeniz gerekiyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler