Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

22.02.2021 00:18


Türkiye’nin güneydoğusundaki Mardin’in son yıllarda yaşadığı turizm patlamasında, sahip olduğu egzotik değerlerin yeri bir başka. Acısıyla tatlısıyla yerel lezzetler, otantik doku, günümüze miras tarihi geçmiş ve tabii ki Tellallar Çarşısı… 17’nci yüzyılda yapıldığı sanılan ve 2000’lerin başında kapsamlı bir onarımdan geçen bu çarşı, Mardin’in merkezindeki Reyhaniye Camisi’nin yakınında konumlanıyor. Ön cephesi açık, üstü kapalı revaklarından dolayı Revaklı Çarşı olarak da biliniyor. Çarşıda kesme taş kullanımı, revaklar ve yine yuvarlak cepheli küçük dükkanlar dikkat çekiyor. Buradaki dükkanlarda hediyelik eşyalar satın alınabiliyor. Güğümler, kap-kacak, mutfak eşyaları, el işi süslemeler, duvarlara asılabilen çeşitli objeler, fincanlar, mumluklar ve daha birçok otantik hediyelik eşya bulunabilir burada... Ayrıca zanaatkarların el emeği göz nuruyla eşyaları yapışına da tanıklık edilebilir. Genel itibariyle Mardin’de merkezi denebilecek konumda bulunan tarihi çarşı, kısa sürede gezilip görülebilecek renkli bir yer olma özelliği taşıyor.
Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Yorumlar

 • huseyinatess
  17.12.2022 16:46

  Mardin'in çarşıları mutlaka görülmesi gereken yerlerde ikinci sırayı alır.

 • irembozz
  25.08.2022 07:27

  Mardinden dönerken hediyelik almak isteyenler kesinlikle bakırdan yapılmış hesiyeler alabilirler. Fiyatları biraz yüksek gelebilir ama

 • furkanakay
  05.07.2022 08:36

  Sanatçılar çarşısıda denilebilir bakırcılar ve ressamların olduğu tarihi önem taşıyan el işçiliği görüceğiniz çarşılardan.

 • mervebakknn
  10.08.2022 06:50

  Revaklı Çarşı yolun iki yanında yer alan revaklar ile arkalarındaki beşik tanozlu dükkanlardan oluşmaktadır. Çeşitli el sanatları yapan dükkanların bulunduğu bu çarşıda gezmek çok eğlenceli

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler