Tarihi Postane Binası - GeziBilen

Tarihi Postane Binası

Tarihi Postane Binası

Dünyada görülmesi gereken en güzel 7’nci postane olarak tanınan Mardin Tarihi Postane Binası, Ermeni Mimarbaşı Sorkis Lole imzası taşıyor. 1890 yılında Şahtana ailesi tarafından yaptırılan bina, Mardin’in kimliğini mimarisiyle enfes bir şekilde özetliyor. Otantik Mardin ovasının tamamını görüyor. Şahtana ailesinin 60 yıl boyunca kullandığı bina, 1950 itibariyle postane binası olarak kullanılmaya başlandı. Şehidiye Camii’nin karşısında zengin ve görkemli taş işçiliğiyle göz dolduran binanın bir bölümü, günümüzde PTT tarafından hala aktif olarak kullanılsa da büyük bir kısmı Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından sosyal tesis ve uygulama oteli olarak faaliyet gösteriyor. 2010 yılında Artuklu Üniversitesi bünyesinde açılan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Uygulama Oteli için PTT tarafından üniversiteye 10 yıllığına kiralanan bina; 2011 yılının dünyada görülmesi gereken 10 postane listesinde 7’ci sırada yer aldı. Tarihi Postane binasının genel yapısı büyük bir konak formundadır. Mardin’de birçok evde görülen ve iki yana açılan merdivenli yapı konuklarını karşılar. Kapı eşiklerindeki oyma taş desenleri iç mekana güzellik katar. Terasında günümüzde işletilen kafe ile Mardin manzarası eşliğinde keyifli vakit geçirmek mümkündür.

Tarihi Postane BinasıTarihi Postane Binası

Yorumlar

 • irembozz
  25.08.2022 07:38

  Mardin in en güzel yanı yeni binalar yapmak yerine eskileri iyi bir şekilde koruyabilmek işte buda en güzel örneği buram buram tarih kokuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota