Surur Han Kervansarayı

Surur Han Kervansarayı

Surur Han Kervansarayı

Alışveriş yaparken tarihi bir mekandaki mistik havayı solumak isteyenlerin vazgeçilmez noktası Surur Han Kervansarayı, 17’nci yüzyıldan beri Mardin’in simgelerindendir. Kolay işlenebilirliği sayesinde yakınındaki ocaklardan çıkartılarak forma sokulmuş sarı kalker taşından yapılma evleri, dar sokakları ve yüksek duvarlarıyla ünlü Mardin’in en gözde mekanlarından biridir Surur Han Kervansarayı. Kervan Saray Sürur Hanı olarak da bilinen mekan, günümüzde içerisinde pek çok hediyelik eşya dükkanı barındırır. Mardin’deki taş binalarla bir bütünlük sağlayan ve mistik havasıyla insanları mest eden Surur Han Kervansarayı, 17’nci yüzyıldan kalma bir mimari harikadır. Dikdörtgen şeklindeki avlusuyla iki katlı ve revaklı mekanlardan oluşan han, ulaşım açısından da oldukça kolay bir konumda bulunuyor. Şehrin ilk caddesi olan Birinci Cadde’nin üzerindeki bu yapı, dar alanlar içerisinde tek başına bir ferahlık örneği teşkil eder. Zamana yenik düşmesine müsaade edilmeyen Surur Han Kervansarayı, günümüze kadar pek çok restorasyon çalışması geçirir ve bugünkü halini alır. Son restorasyonunun ardından hanın içerisine kafe ve restoranlar da eklenir. Anadolu ve Mezopotamya lezzetlerinin birleşimiyle oluşan mutfağını misafirlerine sunan Surur Han, ziyaretçilerine unutulmaz bir lezzet şöleni yaşatır.

Surur Han KervansarayıSurur Han Kervansarayı

Yorumlar

 • huseyinatess
  17.12.2022 16:52

  17-18'inci yüzyıllarda yapılmış olabileceği düşünülen Surur Han, dikdörtgen bir avlu etrafında, iki katlı revaklı mekanlardan meydana gelmiştir

 • melisacubuk
  21.09.2022 08:22

  Mardinin lezzetlerini tadabileceğiniz en iyi yerlerden birii.. 😍😍

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler