Şeyh Çabuk Camii - GeziBilen

Şeyh Çabuk Camii

Şeyh Çabuk Camii

Halk tarafından takılan Şeyh Çabuk lakabıyla tanınan Hz. Muhammed’in habercisi Abdullah Enes El Cüheyni’nin kabri Mardin’de bulunuyor. Düşman orduların kumandanları ve Peygamber Efendimiz arasında haber taşıyan Abdullah Enes El Cüneyhi, adeta mekik dokur gibi çok hızlı haber taşıdığı için zaman içerisinde Şeyh Çabuk lakabını aldığı biliniyor. Birinci Cadde’nin güneyinde yer alan Şeyh Çabuk Camii de özellikle dışarıdan gelen birçok ziyaretçinin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Caminin yapım yılı hala sırrını taşıyor olsa da bugünkü kimliğini 15’inci yüzyılda kazanmış olması olasılığı yüksektir. Caminin bir rivayete göre Artukoğulları, diğer bir rivayete göre ise Osmanlı döneminde yaptırıldığı düşünülmektedir. 19’uncu yüzyılda iki sefer onarım görmüştür. Avlu olarak kabul edilen alanda bahçe duvarları sayesinde büyük bir alana konumlanmıştır. Şeyh Çabuk Camii; Mardin cami ve mescitlerinin genel özelliğine sahiptir, yani enine yayılan bir yapısı vardır. Ana mekan, uzun iki beşik tonozla örtülü neften oluşmaktadır. Güney tarafında bulunan çapraz tonozla örtülmüş mekanın, zamanında türbe ya da zikir yeri olduğu görüşü hakimdir. Düz mermerden yapılan Şeyh Çabuk Hazretleri’ne ait kabrin bitişiğinde ise kadınların namaz kıldığı yer belirir ve bu kapı ana caddeye açılır.

Şeyh Çabuk CamiiŞeyh Çabuk CamiiŞeyh Çabuk CamiiŞeyh Çabuk Camii

Yorumlar

 • pelinakgl
  13.10.2022 06:11

  İçinde Hazreti Muhammedin elçisinin Abdullah El Cüheyninin turbesi olan 700 yıllık silindir mimarisiyle dikkat çeken bir cami…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota