Midyat Konukevi

Midyat Konukevi

22.02.2021 00:18


Arap yarımadası başta olmak üzere Türki devletler ve yakın zamandan beri Avrupa’da da pek çok insan tarafından sevilen ve reyting rekorları kıran dizilerin başkentidir Midyat Konukevi… Dantel gibi işlenmiş taşlardan oluşan mimari ihtişamı ve mistik havasıyla görenleri kendine hayran bırakan yer, yerli ve yabancı turistin de uğrak mekanlarındandır. Mardin’in sarı kalker taşından oluşan mimari bütünlüğüne en güzel örneklerden olan Midyat Konukevi, ‘L’ şeklindeki Anadolu’ya has düzenlenmiş odaları ve geniş avlusuyla insana ferahlık hissi verir. En alt katı kayaya oyularak inşa edilmiş bu yapı sağlamlığıyla da dikkat çeker. Çatı kısmından tüm Midyat’ın izlenebildiği bu üç katlı bina gerek fotoğraf meraklılarının gerekse Anadolu mimari avcılarının en uğrak yeridir. Son dönemlerde burada çekilen diziler nedeniyle özellikle yabancı turistlerin akınına uğrayan Midyat Konukevi, Mardin’in kültür turizminde önemli bir yere sahiptir. Mezopotamya güneşini en güzel şekilde selamlayan bina, pek çok tarihi mekanla da çevreli konumuyla ulaşım bakımından oldukça kolay bir yerdedir.
Midyat KonukeviMidyat KonukeviMidyat KonukeviMidyat Konukevi

Yorumlar

 • zehraavarolx
  12.08.2022 06:56

  Üç katlı coğrafyanın mimarisini yansıtan güzel bir ev. Zemin katında hediyelik eşya mağazası var. Midyat manzarasını izlemekte ayrı güzeldi

 • huseyinatess
  17.12.2022 16:53

  Sıla Konağı diye de bilinen, Sıla ve Hercai dizileri de dah birçok dizi ve filmin çekildiği tarihî mekan

 • furkanakay
  29.06.2022 09:26

  Dizilere de ev sahipliği yapan bu konak büyüklüğü ve motifleriyle göz kamaştırıyor. içerisinde kafe restoran var. Başka bir dünyaya gelmişsiniz gibi hissettiriyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler