Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii

'Taş Şehrin İslamiyet Simgesi’ olarak görülen Mardin Ulu Camii, şehrin en eski İslami yapılarındandır. Mimarisi ile göz dolduran yapı, özellikle şehrin din turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir. Konumu itibariyle Anadolu’dan Mezopotamya’ya bir köprü olan Mardin şehri sayısız kültür, din ve medeniyete ev sahipliği yapar. Binlerce yıllık tarihinde özellikle jeopolitik konumu itibariyle stratejik önem taşıyan şehir, yaşadığı pek çok fetih ve yıkımın ardında kalan halkla birlikte büyük bir mozaiğin parçası gibidir. Her etnik köken ve inanıştan insana rastlayabileceğiniz bu şehir, uzun yıllar boyunca Türklerin de vazgeçilmez şehirlerinden olur. Tarihçilerin yaptığı araştırmalar sonucu 1176’da varlığı kanıtlanan Mardin Ulu Camii’nin inşa yılı tam olarak bilinmez. Artuklu beylerinden Diyarbekir Meliki II. Kutbüddin İlgazi tarafından yaptırıldığı bilinen cami, Akkoyunlulardan ve Artuklulardan büyük izler taşır. 16 farklı kitabesi bulunan Mardin Ulu Camii’nin, Timur İmparatoru Timur tarafından gerçekleştirilen Mardin kuşatması sırasında zarar gördüğü ve minaresinin yıkıldığı bilinir. Daha sonra Memlükler tarafından onarılan ibadethaneye yeni bir minare yapılır. Şehrin merkez çarşısı arasında sıkışmış gibi duran Mardin Ulu Camii, tüm Artuklu yapıları gibi avlulu olarak tasarlandığından kendi içinde ayrı bir ferahlık yaratır. Neredeyse tüm binaları sarı kalker taşından yapılan ve bu yüzden ‘Taş Şehir’ olarak da anılan Mardin’in en eski ibadethanelerinden olan yapı, inanç turizmi açısından da önemli yer tutar.

Mardin Ulu CamiiMardin Ulu CamiiMardin Ulu CamiiMardin Ulu Camii

Yorumlar

 • huseyinatess
  17.12.2022 16:58

  Mardin’in simgelerinden Ulucamii

 • mervebakknn
  10.08.2022 07:21

  Eski mardin de görülmesi gereken nadide eserlerden biri olan ulu camii Mardindeki Camilerin en eskisidir. 1176 tarihinde yapıldığı bilinir..

 • Yusuf Islam
  23.08.2021 11:54

  güzel

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler