Mardin Olgunlaşma Enstitüsü - GeziBilen

Mardin Olgunlaşma Enstitüsü

Mardin Olgunlaşma Enstitüsü

Osmanlı İmparatorluğu’nun Mardin şehrindeki ilk eğitim binasındayız. 1892 yılında inşa edilen yapı günümüzde Mardin Olgunlaşma Enstitüsü olarak kullanılır. Tanzimat fermanının 1839 yılında ilan edilmesiyle Osmanlı’da batılılaşma hareketleri hız kazanır. Her ne kadar 1876 yılındaki meşrutiyet ilanıyla bu hareketin bittiği söylense de 1922’ye kadar devam eder. Özellikle eğitim müfredatlarının incelenip Osmanlı halkına uyarlanmaya çalışıldığı bu dönemlerde devlet eğitim için pek çok yeni yapı inşa ettirir. Türk gencinin Avrupa düzeyinde eğitim alması için yapılan çalışmalar sırasında en çok Mezopotamya bölgesi baz alınır. Muzafferiye Medresesi’nin bulunduğu yere inşa edilir bugünkü Mardin Olgunlaşma Enstitüsü. Yapıldığı 1892 yılından 2012’ye kadar aralıksız eğitimiyle övgü toplayan bu bina, ilk inşa edildiğinde lise olarak hizmet vermeye başlar. A ve B blok olmak üzere iki ana binadan oluşan enstitü aynı zamanda Mardin’de Osmanlı’nın eğitim amaçlı kullandığı ilk bina olma özelliğini taşır. 1923 yılında Türkiye’de Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte ortaokul olarak kullanılmaya başlanan bina, daha sonra Mardin Lisesi ve Ticaret Lisesi olarak öğrenci yetiştirir. Enstitüye çevrilmek üzere Mardin Valiliği tarafından alınan yapı özellikle Anadolu Selçuklu Devleti mimari tarzında süslemelerle restore edilmiş ve bugünkü halini almıştır.

Mardin Olgunlaşma EnstitüsüMardin Olgunlaşma EnstitüsüMardin Olgunlaşma EnstitüsüMardin Olgunlaşma Enstitüsü

Yorumlar

 • irembozz
  25.08.2022 07:35

  Cadde üzerindeki merdivenlerden çıktıktan sonra oldukça ihtişamlı bir anıtsal kapıya ulaşıyorsunuz. Sonrasında ise sağ tarafınızda Gazipaşa ilkokulu karşınızda da olgunlaşma enstitüsü binası duruyor. Her iki binada çok etkileyici. Keşke bizde böyle okullarda okusaydık dedirtiyor insana.

 • guvenylmz
  19.07.2022 06:52

  16. yüzyılda vakıf kayıtlarında rastlanan ve 13. yüzyılın sonlarında melik mahmut tarafından yaptırılmış

 • Yusuf Islam
  23.08.2021 11:52

  fotoğraf çekinmek için güzel yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota