Mardin Kalesi

Mardin Kalesi

Mardin Kalesi

Binlerce yıllık tarihinde ‘Kartal Yuvası’ da dahil pek çok isim ile anılan Mardin şehrinin kalesinde, kartalın yuvasındayız. İnşa yılı tam olarak bilinmeyen Mardin Kalesi ile ilgili edinilen en eski bilgi milattan sonra 330 yılına dayanır. Dönemin ateşe ibadet ve güneşe tapınmasıyla ünlü Kralı Şad Buhari 330’da Mardin Kalesi’nde kalır. Buraya geldiği ilk dönemde oldukça hasta olan Kral Buhari, kalede kaldığı süre içerisinde iyileşir. Mardin Kalesi’nin şifa dağıttığına inanan Buhari hemen ardından kalenin yanına bir kasır yaptırır ve tam 12 yıl boyunca burada yaşar. Kasırda yaşadığı dönem boyunca kendi memleketi olan Babil ve Pers krallıklarından pek çok asker ve sivili Mardin’e getiren Buhari, onları burada yeni şehirlerinde kalmaya ikna eder. Şehir, bu süreç içerisinde oldukça hızlı bir ilerleyiş gösterir. Uzun yıllar Buhari’nin halkına ev sahipliği yapan Mardin Kalesi 442 yılında büyük bir veba salgınıyla sarsılır. Kıyım denilebilecek boyutlara ulaşan veba salgınıyla kalede ve çevresinde hayatta kalan olmaz. Yaşanan bu olaydan sonra kale tam 100 yıl boyunca boş olarak kalır. Tarih sahneleri 975 yıllarını gösterdiğinde Hamdani Kralı Hamdan Bin El Hasan Nasır El Devle Bin Abdullah Bin Ham, şehre yüzlerce yıldır hakim bir konuma sahip Mardin Kalesi’ne eklemeler yaparak daha korunaklı bir hale getirir. 14’üncü yüzyılda yaşamış Moğol Komutanı ve Timur İmparatorluğu’nun Kurucusu Timur’un bile kuşattığı ama bir türlü alamadığı kale, Evliya Çelebi’nin hatıratlarında da kendine yer bulur. Oldukça geniş su sarnıçlarına ve ağzına kadar dolu ambarlarıyla düşmeyen kale olarak da bilinen Mardin Kalesi, binlerce yıllık köklü geçmişiyle hala her gün Mezopotamya’yı selamlar.

Mardin KalesiMardin KalesiMardin KalesiMardin Kalesi

Yorumlar

 • melisacubuk
  21.09.2022 07:27

  Şehirde uluslararası kuruluşlarca kültür mirası kabul edilmiş, koruma altına alınmış tarihi yapılar mevcuttur. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır.

 • furkanakay
  05.07.2022 08:05

  Harika bir kale kayalıklar sur olarak kullanılmış ve içeride bir şehir. Şuanda askeriye olarak kullanıldığından giriş yok uzun bir sürede olmayacak heralde.

 • irembozz
  25.08.2022 07:41

  Mardinde geldiyseniz az bir vaktiniz de olsa bu kaleye çıkın derim. Kaleye çıkın dediysem elbette kaleye giriş yasak. (Çökme tehlikesi nedeniyle) ama o yükseklikten mezopotamya izlenmeli. Hemen kalenin eteklerinde

 • huseyinatess
  17.12.2022 16:56

  Mardin'in bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştim ilk fırsatta tekrar geleceğim gezmek için günün büyük bölümünü buraya ayırın.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler