Latifiye Camii - GeziBilen

Latifiye Camii

Latifiye Camii

‘En Güzel Camii’ yarışmasında birinci olan Latifiye Camii, neredeyse 700 yıldır Mardin’de tüm heybetiyle duruyor. Abdüllatif Camii olarak da bilinen Latifiye Camii, Mardin’in en eski yapılarından biridir. Artuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan cami, Artuklu Sultanları Melik Muzaffer ve Melik Salih dönemlerinde görev alan Abdüllatif bin Abdullah tarafından yaptırılır. Caminin minaresini ise o dönemin Mısır Valisi Muhammed Ziya Tayyar Paşa inşa ettirir. Geçen zamanla birlikte minare tarihe yenik düşer ancak 1845 yılında Musul Valisi Mehmet Paşa yeniden yaptırır. Mardin’in son Artuklu dönemi eserlerinden Latifiye Camii’nin yapımında iki renk taş kullanımı söz konusudur. Özellikle tam bir sanat abidesi olan giriş kapısındaki el işçiliği süslemeler, görenleri kendine hayran bırakır. Yıldızlar ve geometrik motiflerle süslü giriş kapısı, o dönemlerde sık kullanılmayan bir işçilik olduğundan Artuklu mimarisinin nadir örnekleri arasında da yer alır. Cami, 2011 yılında Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği ‘En Güzel Camii’ yarışmasında birinci olarak seçilir. Latifiye Camii, şehrin özellikle din turizmi açısından oldukça önemlidir.

Latifiye CamiiLatifiye CamiiLatifiye CamiiLatifiye Camii

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 07:41

  Latifiye ya da Abdüllatif Camii. Geniş bir avlusu, avluya açılan gösterişli bir taçkapısı var. Avluda bir bölüm çay ocağı olarak kullanılıyor. Caminin iç kısmı daha sade. Avluda büyük bir çeşme de yer alıyor.

 • guvenylmz
  19.07.2022 06:59

  Artuklu mimarisi son damlasına kadar hissedeceğiniz muhteşem bir cami. kesinlikle gezilecekler listenize eklemelisiniz.

 • huseyinatess
  17.12.2022 16:54

  Bence Mardin in en güzel ve özel camisi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota