Hatuniye Medresesi

Hatuniye Medresesi

22.02.2021 00:18


Bugün bir kısmı cami olarak kullanılan 12’nci yüzyıl Artuklu eserlerinden Hatuniye Medresesi, ince el işçiliği süslemeleriyle göz kamaştırır. Uzun yıllar boyunca Mardin’de hüküm sürmüş Artuklu Devleti’nin Hükümdarı II. Kutbüddin İlgazi’nin annesi Sitti Raziyye tarafından yaptırılan medrese, Artuklu mimari miraslarının en güzel örneklerindendir. Mimarlık ve sanat tarihlerinde de önemli bir yere sahip olan Hatuniye Medresesi, özellikle eyvan ve türbe kısımlarındaki ince el işçiliği süslemelerini günümüze kadar ulaştırmayı başarmıştır. Zamana yenik düşmesine izin verilmez Hatuniye Medresesi’nin, bu nedenle geçmişten günümüze pek çok onarım ve restorasyon geçirmiştir. Böylelikle de sayısız kültüre ev sahipliği yapmış Mardin’in hemen her medeniyetinden izler taşır. Medresenin yapıldığı ilk günkü haliyle günümüze ulaşan ve süslemeleriyle dikkat çeken yegane yapısı türbe kısmıdır. Eseri yaptıran Sitti Raziyye’nin mezarı da burada bulunur. Tamamı taştan yapılmış ve Mardin’in genel mimari yapısıyla muazzam bir bütünlük sağlayan Hatuniye Medresesi’nin bir kısmı bugün cami olarak kullanılır. Görkemi ve mistik havasıyla eşsiz bir atmosfere sahip olan medrese, turistlere unutulmaz bir deneyim yaşatır.

Hatuniye MedresesiHatuniye MedresesiHatuniye MedresesiHatuniye Medresesi

Yorumlar

 • melisacubuk
  21.09.2022 08:20

  Hatuniye Medresesi’nin diğer ismi Sitti Radviyye Medresesi’dir. Medrese mimarisi açısından eyvanlı medreselerin öncü örneklerinden biri olarak kabul edilen medrese, 1176/7-1184/5 yılları arasında yapılmıştır.Mihrabın yanındaki bir camekân içinde Hz. Muhammed’in ayak izi var. Kutbettin İlgazi’nin annesi Sitti Raziye’nin yaptırdığı bu medreseye gömülmüş olduğu bilinmektedir.

 • irembozz
  25.08.2022 07:37

  Peygamber efendimizin ayak izinin ve artuklu sultanı kutbettin ilgazi ile annesinin mezarı şeriflerinin bulunduğu nadide bir mekan. Mardin gezisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler