Gelüşke Han - GeziBilen

Gelüşke Han

Gelüşke Han

Uzun yıllar boyunca Süryanilere ev sahipliği yapan Mardin’de Süryani Musa Samas’ın yaptırdığı muazzam güzellikteki han, 1903’ten beri zamana meydan okuyor. Mezopotamya’yla Anadolu topraklarını birbirine bağlayan bir köprü olan Mardin, binlerce yıllık tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapar. Uzunca bir dönem özellikle Süryanilerin başkenti olan şehir, Süryani halkı ve kültüründen de fazlasıyla izler taşır. 1903 yılında Mardin’in Süryani vatandaşlarından Musa Samas, elindeki birikimiyle bir han inşa ettirir. Yapıldığı ilk dönemler sahibiyle şehir halkının ahırı ve mezbahası olarak kullanılan han, Midyat’a gelen ticaretçiler için de bir konaklama merkeziydi. 1950 ile 1970 yılları arasında Midyat insanının pazarı halini alan Gelüşke Han, 1980’li yıllarda şehrin yerleşim planı değiştiğinden dolayı halk pazarı da kaldırılır. Bir süre kuş uçmaz, kervan geçmez olarak kalan Gelüşke Han, daha sonra Veli Güneş isimli girişimci tarafından satın alınır. Han, tadilat ve onarım çalışmalarının ardından restoran ve konaklama merkezi olur. Şehrin yeni gözbebeği diye nitelendirilen Gelüşke Han’ı, bugün Mardin’i ziyaret eden turistlerin uğramadan dönmediği yeme içme noktalarının başında gelir. Duvarlarındaki el işçiliği süslemeleri ve tarihi dokusunu günümüzde de korumasıyla tüm turistleri kendine hayran bırakan Gelüşke Han, Mardin’in en eski olmasa da en gözde noktalarından biridir.

Gelüşke HanGelüşke HanGelüşke HanGelüşke Han

Yorumlar

 • irembozz
  25.08.2022 07:13

  Ambiyans olarak çok hoş. Tarihi bir konak içinde. Oturması keyifli. İçecekler lezzetli. Midyat tabağı adında karışık yöresel yemeklerin olduğu bir şey denedik. Mükemmel di yöresel lezzetleri tatmak isteyenlere önerebilirim.

 • melisacubuk
  21.09.2022 08:21

  Midyat'ın en köklü işletmecisinin mekanı. İlçedeki tek turistik kervansaray.. Hem cafe hem restoran, hem de sınırlı sayıdaki misafleriniz için vip konaklama hizmeti.. Midyat'a gelince mutlaka uğrayın..

 • huseyinatess
  17.12.2022 17:07

  Midyat'ta tarihi yerleri gezerken dinlenebiliceğiniz, kendine has mimarisi olan bir mekan. Yer sofralarında oturup yemek yemek ve dinlenmek mümkün çift taraftan giriş ve çıkışı var lavabo ve tuvalet imkanı mevcut.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota