Deyrulzafaran Manastırı - GeziBilen

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin Ovası’na hakim bir noktada bulunan manastır, 5’nci yüzyılın en güzel mimari örneklerinden biri olarak her gün Mezopotamya’yı selamlar. Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Mezopotamya’ya dahildir Mardin… Binlerce yıllık tarihinde sayısız kültüre ev sahipliği yapan şehir, görkemli taş yapılarıyla turistlerine unutulmaz deneyimler yaşatır. Şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Deyrulzafaran Manastırı da üç katlı ihtişamlı yapısıyla tek başına bir görsel şölen sunar. 5’inci yüzyıldan beri eklemelerle daha da görkemli hale gelen manastır, bugünkü haline 18’inci yüzyılda kavuşur. Milattan önceki dönemlerinde güneş tapınağı olarak kullanılan yapı, bölge Romalıların himayesi altına girince kale görevi görür. Zamanla Romalılar bölgeden çekilir ve Aziz Şleymun önemli azizlerin kemiklerini kaleye getirerek burayı bir manastıra çevirir. Azizlerin mezarlarını barındırmaya başladığı ilk dönemlerde onları buraya getirin kişinin adını alan manastır, uzun yıllar boyunca Mor Şleymun Manastırı olarak adlandırıldı. Tarih sayfaları 793 yılını gösterdiğinde Mardin ve Kefertüth Metropoliti Aziz Hananyo, yapıyı büyük bir tadilattan geçirir ve yapı bu sefer de Mor Hananyo Manastırı olarak adlandırılır. 15’inci yüzyıla gelindiğinde ise manastırın etrafında yetişen safran (zafaran) bitkisinden dolayı Deyrulzafaran (Safran) Manastırı olarak anılmaya başlar. Manastır, tıpkı var olduğu şehir gibi pek çok medeniyet ve kültüre bu şekilde ev sahipliği yapar.

Deyrulzafaran ManastırıDeyrulzafaran ManastırıDeyrulzafaran ManastırıDeyrulzafaran Manastırı

Yorumlar

 • melisacubuk
  21.09.2022 07:29

  Mardin en güzel yanı her dini özgürce yaşayabilmek sanırım. Evet bir cok Manastırı, kilisesi, camisi var bu manastırın mimarisi çok güzel, girişi ücretli15₺ - 20₺civarındaydı. Aracla gidilir sadece otoparkı var dısarısında. İceriye girince sizi karsılayan bir rahip oluyo ve size Manastırı cok güzel anlatıyor.

 • fatmahnterr
  20.06.2022 13:31

  Mor Gabriel ile birlikte beni Mardin'de en çok etkileyen yapılardan biri.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota