Sırçalı Medrese

Sırçalı Medrese

Sırçalı Medrese

Anadolu Selçuklu Devleti ile Moğollar arasındaki, 1243 tarihli Kösedağ Savaşı, büyük bir sarsıntıyı da beraberinde getirir. Moğollar, savaşı kazanıp Selçukluları zayıflatır. Savaşın yaşandığı bu karanlık yılda umut verici bir gelişmeye de tanıklık edilir. Önde gelen devlet adamı Bedreddin Muslih tarafından Konya’da yaptırılan Sırçalı Medrese açılmış, öğrencilere eğitim verilmektedir. Devamındaki yıllarda da önemli görevler üstlenen devlet adamı, Konya’ya zamanının yüksek eğitim kurumu görevini üstlenen bir kamusal yapı kazandırmıştır. Sonraki asırlarda şehirde Osmanlı hakimiyetinin başlaması ve devamındaki süreçte de eğitim fonksiyonunu sürdüren Sırçalı Medrese, 1600’lü yıllara gelindiğinde önemini yitirmeye başlar. 1800’lerde ise artık eğitim esaslı bir yer değildir, kerpiçten odalar şeklinde kullanılmaya başlanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından ilk kez 1943’te kısmi onarım gören yapı 1960’ta ziyarete açılır. Son olarak 1969’da kapsamlı bir restorasyondan geçerek günümüzdeki görünümüne kavuşur. Dikdörtgen planlı, açık avlulu medrese şeklindeki yapı tipine sahip olan Sırçalı Medrese, 17 x 30,50 metre ölçülerinde. İki katlı olan medresenin doğu kısmında taçkapısı dikkat çeker. Çeşitli bitki ve motif süslemelerinin yer aldığı taçkapı yakınındaki bölümleri, Selçuklu taş işçiliğine dair kıymetli örnekler arasında gösterilir. Giriş kapısının iç kısmında, üstte kitabesi bulunur. Medresenin avlusu, talebe hücreleri, ana eyvan, merdivenler, mihrap ve mescit olarak kullanılan bir bölüm diğer öne çıkanlar arasındadır. Medresenin yakınında ayrıca Bedreddin Muslih’e ait kare planlı türbe yer alır.

Sırçalı MedreseSırçalı MedreseSırçalı Medrese

Yorumlar

 • aslidemirr
  20.10.2022 06:44

  smini çini süslemelerinden alan Sırçalı Medrese, plan düzeni, taş işçiliği ve tezyinat özellikleriyle Anadolu Selçuklu sanatının en gösterişli yapılarından biridir.

 • mustafaalii
  04.07.2022 07:43

  Çoğu odaları ziyarete kapalı Avluyu göre bilirsiniz en son restorasyondaydı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler