Sille Zaman Müzesi

Sille Zaman Müzesi

22.02.2021 00:18


Zamanda yolculuğa ne dersiniz? Konya’nın Selçuklu ilçesindeki Sille Zaman Müzesi, işte tam olarak bu deneyimi temel alıyor. 2012’de açılan müze, kendi segmenti adına bir ilk, içerisinde Anadolu coğrafyasında uzun yıllar varlığını koruyan Roma medeniyeti, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine dair ‘zamanla ilgili’ çok sayıda eser mevcut. Konya’da turizmi daha fazla canlandırmak için hizmete açılan müzede ağırlıklı olarak saatler bulunuyor. Elbette tüm bu eserler, nadide oluşuyla öne çıkıyor. Binlerce yıl öncesinden, Roma zamanından kalma güneş saatinin yanı sıra Osmanlı’dan günümüze gelen saatler, ruzname adı verilen ve belli kişiler tarafından önemli günlük olayların tutulması şeklindeki defterler yakından görülebiliyor. Masalarda kullanılan takvimler, daha çok resmi kurumlarda yer alan el yazması takvimler de incelenebiliyor. Ayrıca köstekli cep saatleri, tokmaklı ev saatleri ve cetvelli takvimler müzede sergilenen diğer tarihi eserler arasında yer alıyor. Zamanla ilgili çeşitli tabloların da duvarlarını süslediği müze, Konya’nın ilgi gören kültür turizmi lokasyonları arasında.
Sille Zaman MüzesiSille Zaman MüzesiSille Zaman MüzesiSille Zaman Müzesi

Yorumlar

 • aslidemirr
  20.10.2022 06:40

  Konya'nın Sille Mahallesi'nde Zaman Müzesi'ne dönüştürülen Sille Şapeli'nde Roma döneminden Cumhuriyete kadar kullanılan birçok zaman ve ölçü aleti bulunuyor..

 • melisacubuk
  23.08.2022 07:21

  Müthiş bir restorasyon örneği olarak gösterebileceğimiz günümüzde zaman müzesi olarak kullanılan ve içerisinde saat ve zaman hesaplamalar için kullanılan harika eserlere sahip bir müze.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler