Karapınar Meke Krater Gölü

Karapınar Meke Krater Gölü

Karapınar Meke Krater Gölü

Tüm dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa harikası olan Karapınar Meke Krater Gölü; doğal güzelliği, muazzam manzarası ve sakinliği ile Konya kaşiflerinin en çok ziyaret ettiği noktalar arasında yer alıyor. Konya’nın Karapınar ilçesinde sönmüş bir volkan yatar… Buzul Çağı’nda bu yana yani yaklaşık 5 milyon yıl önce patlayan bu krater, zamanla suyla dolmuş ve göle dönüşmüştür. Aradan milyonlarca yıl geçer ve volkan 9000 yıl önce bir kez daha patlar. İkinci volkan konisi de aynı göle düşer ve zamanla o da suyla dolarak ikici bir göl halini alır. Tabiattaki her yıkımın yeni doğal güzellikleri oluşturduğu dünyamızda, iki büyük yıkım sonucu oluşan Karapınar Meke Krater Gölü de muhteşem güzelliğiyle nefes keser. Fotoğraf çekimleri için de bulunmaz Hint kumaşı niteliği taşıyan göl, özellikle fotoğraf meraklılarının da vazgeçilmez gezi noktasıdır.

Karapınar Meke Krater GölüKarapınar Meke Krater GölüKarapınar Meke Krater Gölü

Yorumlar

 • aslidemirr
  20.10.2022 06:26

  "Dünyanın nazar boncuğu" olarak adlandırıldı ama yeterince koruyamadık. 5 milyon yıl önce volkanik patlama sonucu meydana gelen gölün eski halini görmek nasip olmadı. Böylesine özel bir jeolojik yapı olan gölün etrafı daha bakımlı olmalı. Tamamen bozulmadan görün derim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler