İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve Müzesi

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve Müzesi

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve Müzesi

Ziyarete açıldığı 2008 yılından bugüne 5,5 milyon ziyaretçinin akınına uğrayan müze, Kurtuluş ve Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Türk askerlerinin anısı için yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma sürecinde verdiği bağımsızlık savaşlarında şehit düşen Türk askerlerinin hatırlandığı yerdir, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi Müzesi. Savaşa uğurlanan Mehmetçiklerin, geçmiş dönem Anadolu insanı yaşamının, çalışmasının ve kıyafetlerinin betimlendiği müze; Konya’ya gelen kaşiflerin uğrak noktalarındandır. Kıbrıs Barış Harekatı, 1. Dünya Savaşı ve Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden Türk askerlerinin betimlendiği bu müzede ayrıca Türkiye’nin iç güvenliğini korumak adına şehit olanların da isimleri yer alır. Yaşadığı ülke için canını ortaya koyan kahramanlara karşı bir vefa göstergesi niteliği taşıyan İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi Müzesi; aynı zamanda mimarisiyle de dikkat çeker. Yakın dönemde yapılmış olmasına rağmen Osmanlı klasik mimari tarzıyla yapılan müze, gezginlerini el işçiliği süslemeleriyle karşılar. Müze aynı zamanda dünya tarih sahnesinde yer almış 16 Türk devletinin bayraklarıyla bezeli, havuzlu bir yola da sahiptir. Kaşiflerine Türk tarihine doğru fiziksel bir yolculuk yaptıran İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi Müzesi, binlerce yıllık tarihe sahip Türklerin son dönemlerine saygı niteliğindedir.

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve Müzesiİstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve Müzesiİstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve Müzesiİstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler